Hepatit B’ye İyi Gelen Bitkisel Gıdalar Nelerdir?

Hepatit B’ye iyi gelen yiyecekler genelde doktorların tavsiyeleri üzerine belirlenmiştir. Doğal olarak kaliteli bir tedavi süreci için bu besinlerin öğünlere tamamıyla dahil olması gerekmektedir.

Hepatit B hastalarının tedavisi için beslenmelerine dikkat etmesi sık sık önerilir. Doğal olarak yeme içmelerine dikkat etmesi gereken bir hasta grubu olduğunu söylemeye gerek yok.

Hepatit B’ye İyi Gelen Yiyecekler

Hepatit B’ye ne iyi gelir sorusunun ise şimdiye kadar en çok sorulan sorular arasında olduğunu söylemek gerek. Daha önceden Hepatit B hastalarına yasak yiyecekler ile nelerden uzak durulması gerektiğini ortaya koymuştuk. Şimdi ise Hepatit B hastalarına iyi gelen yiyecekler ile tedaviyi veya iyileşme süresini pozitif yönde etkileyecek unsurlardan söz edeceğiz.

Bazı besinler hastalıklar için gerekli tedavi şartlarını yaratmayı başarabiliyor. Belirtileri en kısa sürede ortadan kaldıran bazı otlar için bitkisel tedavi metotları öneriliyor. Özel kürler veya bitkisel tarifler pek tarzınız değilse benzer etkileri en kolay şekilde yiyeceklerden alabilirsiniz.

Hepatit B hastalarının yemesi gereken yiyecekler genelde doktor önerisi bir liste ile veriliyor. Haliyle iyi gelir mi sorusunun burada mantığı ortadan kayboluyor.

  • Yumurta

Bilhassa et ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerle çok fazla karıştırılıyor. Doymuş yağ oranı yüksek olan tüm gıdalar yasaktır. Ancak protein ihtiyacı için yumurta tüketmekte herhangi bir beis yoktur.

  • Pancar

Bilhassa kırmızı pancar doktorların en çok önerdiği yiyecekler arasındadır. C vitamini yönünden zengin olmasının dışında karaciğer sağlığını fazlasıyla önemser. Kansızlık tedavisi için ayrıca tavsiye edilen besinler arasında en revaçta olandır. Haşlanarak veya rendelenerek tüketilebilir. Antioksidan etkisi her anlamda tedavi sürecini hızlandıracaktır.

  • Turp

Araştırmalara göre Hepatit B’ye iyi gelen yiyecekler arasında kara turp müthiş bir etkiyle kendisini kanıtlamıştır. Asit ve demir içerdiğinden karaciğerin fonksiyonlarını düzenleme noktasında başarılıdır.

  • Lahana

Kara lahana için vitamin deposu olduğu söylenmektedir. Bilhassa A, B, C, E vitaminlerinin yanı sıra magnezyum ve demir için bir kaynak rolü üstleniyor. Yine normal lahana tavsiyesini de görebilirsiniz. Fakat özellikle kara lahananın Hepatit B hastalarına etkisi tamamen iyileşme formunda olabiliyor.

  • Enginar

Enginar zaten karaciğer hastalıkları için önemli bir alternatif oluyor. Antioksidan özelliğiyle kronik Hepatit B’ye iyi gelen besinler arasında son derece revaçtadır. Doktorların en çok tavsiye ettiği ve yenmesi gereken besinler arasında sayılan tür olduğunu vurgulamak gerek.

Hepatit B’ye Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Hepatit B için yenmesi gereken yiyecekler belirtileri sıfır noktasında olan kronik vakalarda bile işlevsel sonuçlar doğurabiliyor. Antioksidan özelliğe sahip olan otlar sayesinde hastane süresince yapılan dengeli beslenmeye devam edebilirsiniz.

   
Su Tüketimi %40
Dengeli Beslenme %40
Egzersizler %10-20

Eğer Hepatit B’ye iyi gelen yiyecekler tüketerek iyileşmek istiyorsanız beslenme standartlarınıza ve su tüketiminize özen göstermelisiniz. Aynı şekilde vücudunuzu yormayacak şekilde her gün belirli bir miktar spor yapmanız gerekir.

  • Karahindiba

Safra üretimiyle beraber hem safra kanallarını hem de karaciğer sağlığını olumlu yönde etkileyen bir bitkidir. Otlar arasında hem toksin atan hem de çay olarak tüketilerek keyif veren bir yönü olduğu için tercih edilir.

  • Civanperçemi

İltihaplara karşı en etkili bitkisel formüllerin içeriğinde civanperçemi bulunur. Kadınların özel gün sancıları için özel olarak kullanıldığını söylemek mümkün. Karaciğer ve safra sorunlarında da başrol oynayan bir bitkidir.

  • Deve Dikeni

Antioksidan yapısını içeriğinde yer alan ve birçok ilacın etken maddesi olan Silymarin ile sağlar. Safrayı arttıran ve karaciğeri temizleyen deve dikeni ile hepatit b tedavisine iyi gelen yiyecekler makul seviyede oluşturulabilir. Ülkemizde de başlayan ve kapsül haline getirilerek satışının yapılmasıyla ilaç formatına giren otlar arasındadır. Beslenme listesi içerisinde mutlaka yer edinen bitkilerdendir.

  • Şahtare

Halk arasında Şahtare ismi pek yaygın olmasa da Hepatit B’ye iyi gelen yiyecekler arasında neden yer aldığını diğer ismiyle anlayabilirsiniz. Sarılık otu olarak aktarlarda bulabileceğiniz bu mucizevi şifa deposunda Hepatit B tedavisi için gerekli birçok enzim bulunuyor. Karaciğer haricinde böbrek fonksiyonlarının yerine getirilmesi ve arttırılması için son derece önemli bir alternatif oluyor.

Karaciğer ve etrafında doktor tavsiyesi ile başlanacak besinler sayesinde önemli bir onarım sağlanabilir. Zaten vücudumuzda kendisini en hızlı onaran organımız karaciğerdir. Bu bağlamda yemek listesi için bir diyetisyene başvurmanız ve kendi vücudunuza özel diyet listesi ile beslenmenizi düzene sokmanız tavsiye edilir. Üzerine ise yiyecekler ve bitkiler ile Hepatit B tedavisinde iyi gelecek olan formlar yukarıdaki listeler ile sağlanır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle