Hepatit B Aşısı Ne Dozda Kullanılır ve Kaç Sene Koruma Sağlar?

Hepatit B aşısının korunma süresi yaşa göre değişebilmektedir. Fakat 15 yıla kadar süren bir bağışıklık oluşturabileceğini söylemek mümkün. 

Hepatit B aşısı koruyuculuk süresi hakkında birçok farklı bilgi dolaşıyor. Haliyle insanların aklında Hepatit B aşısı oldum koruma etkisi devam ediyor mu soruları canlanmaya başlıyor.

Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Koruma Sağlar?

Hepatit B aşısının koruma süresi ne kadar devam eder ve her insanda aynı mıdır diye merak edebilirsiniz. Burada tahminen daha önceden yaptırdığınız aşıya istinaden korunma kaç zaman devam edecek diye öğrenmek istiyorsunuz. Genel anlamda bakıldığında insanların HBV virüsüne karşı üretilen antikorlar ile bağışıklığı 15 yıla kadar uzanabiliyor. Yani Hepatit B aşısının kalıcı olduğu zaman dilimi için 15 yıl demek yanlış olmayacaktır.

Genel algının ise 5-10 yıl arası olabileceği formunu güçlnediriyor. Zira kişinin metabolizması veya buna benzer faaliyetleri ile değişkenlik gösterebileceğinden eminiz. Uygulanacak doz veya kişinin talebi bambaşka bir koruma süreci sağlayabilir. Yani başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar herkes için aynı sonuçları kapsayacağını düşünmek yanılgı olacaktır.

İlk doz ile hemen koruyuculuk etkin olur. Tabi ki belirtilen ideal doz olarak lanse edilen 3 doz kati suretle uygulanmalıdır. Uygulanan dozlarla beraber koruyuculuk evresinin hem genişleyeceği hem de daha kalıcı olacağı kanıtlanmış bir durumdur.

Hepatit B Aşısı Koruyuculuk Süreleri Yaşa Bağlı Mıdır?

Hepatit B aşısı kaç yıl korur diyenler için 5 ile 15 yıl arası değişken bir süreçten söz edilebiliyor. Burada da belirli parametrelerden söz etmek mümkündür. Örneğin çocuklarda ve yetişkinlerde enfekte olma riski farklıdır. Bu durumda da Hepatit B kapma oranı farklılaşıyor ve aşının etki oranı değişkenlik gösterebiliyor.

Koruyucu Antikor Gelişme Oranı  
Bebeklerde %100
Çocuklarda %90
Yetişkinlerde %80
Yaşlılarda %70

Görüldüğü üzere Hepatit B aşısının etki süresi tamamıyla yaş gibi farklı parametreleri barındırabilir. Aşılamanın ardından ilk dozdan sonra hemen koruyuculuk etkileşir. Fakat düzenli ve uzun süreli bir korunma için ikinci ve üçüncü doz çok önemlidir.

Koruma konusunda zaman ilk doz ve sonrasında işlemeye başlara. Yaptıracağınız aşılama için yaş veya aşı takvimi gibi belirli sınırlamalar olmadığını söylemeliyiz. Ancak geç kalındıkça antikor oluşumunda bir azalma ve etkileşim dozunda bir düşüş olduğu belirtilmiştir. Doğal olarak bu sorun Hepatit B aşısı kaç yıl korur sorusunu yaşa bağlı etkenlerle bağdaştırmamıza sebep oluyor.

Hepatit B Aşısının Dozları Neler?

Hepatit B aşısının dozu çoğu insan tarafından net olarak bilinmez. Burada önemli olan noktanın ise aşı takvimi olduğunu her zaman dile getirmekteyiz. Her hangi bir şekilde yaş, süre ve takvim bağlantısı olmayan aşılardandır. Ancak Hepatit B aşısının doz etkileri farklıdır. İlk doz vurulduktan itibaren korunma başlar. İkinci doz hemen ardından birkaç hafta içerisinde uygulanır ve bu sürece kadar sürer. Net koruma süresi ise 3 ay ile sınırlıdır.

Eğer ilk dozu yaptırdıktan sonra ikinci dozu yaptırmadıysanız ve 3 ay geçtiyse ilk dozun tekrarlanması gerekir. Aynı durum üçüncü doz için geçerli değildir.

İlk aşı uygulandıktan sonra ikinci aşı 30 gün içerisinde yapılır. Enjeksiyon tamamlandıktan sonra 180.gün itibariyle üçüncü dozun vurulması gerekir. Böylece 15 yıla kadar bağışıklık kazanma şansınız olur. Üçüncü dozun etkin olmaması durumunda 5 yıla kadar bir bağışıklık kazanılabileceğini belirtelim.

İlk iki dozu vurdurduktan sonra birkaç yıl süreyle üçüncü dozu vurdurmasanız bile sonrasında bunu tamamlama şansına sahipsiniz. Doğal olarak Hepatit B aşısının koruyuculuk süresi doz, yaş ve viral hepatit durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle