Hepatit C Hangi Yollarla Bulaşır? Tükürükle Bulaşma İhtimali Var mı?

Hepatit C tükürük ile bilinenin aksine bulaşmamaktadır. Hatta birçok şekilde bulaşıcılığı yoktur. Kan ise ne önemli faktör olarak bilinir.

Hepatit C virüsünün tükürükle bulaşıp bulaşmadığı konusunda farklı bilgiler bulunuyor. Bu açıdan incelendiğinde net bir sonucun olmasına rağmen iki farklı görüşün olması ise bazı parametrelere dayandırılıyor.

Hepatit C Tükürükle Bulaşır Mı?

Hepatit C tükürük yoluyla geçer mi sorusunda genel sorgunun öpüşme esnasını kapsadığını görebiliyoruz. Her halükarda tükürük bezlerinden salgılanan ve vücut sıvılarıyla donatılmış bir yapıdan söz ettiğimizi düşünmeliyiz. Yani ortak kullanılan mutfak gereçleri, tükürük ve ağız suyumuzun aktığı yastık yüzü gibi nesneleri de dahil etmemiz gerekir. Bu noktada da Hepatit C tükürükle bulaşıyor mu sorusu için vücut sıvılarında bulunmama ilkesini unutmamalıyız.

Genellikle viral Hepatit virüslerinin birçoğunun tükürük yoluyla geçtiğini duyabilirsiniz. Fakat Hepatit C için bulaşıcı durumlar biraz daha farklıdır. Aynı şekilde cinsel ilişkiyle bulaşma oranının da çok nadir olduğunu söylemeliyiz. Hem tükürük hem de cinsel ilişkide mevcut olan bu nadir durumun neyden kaynaklandığına bir bakalım.

Nadiren bulaşıcı yönleri ve bunun sebepleri  
Tükürük Kan salgısının bulaşması
Cinsel İlişki: Adet ve genital kanamalar

Yani tükürük yoluyla Hepatit C bulaşması için ağzınızda bir kanama olması gerekir. Kan dokusundan bulaşan C virüsünün diş veya diş eti kanamasıyla bu virüsü taşıması gerekecektir. Benzer bir durum seks için vurgulanabilir. Regl döneminde veya vajinal duvarların deformasyonuyla oluşan kanamalarla beraber cinsel birleşmeden sonra kapabilme ihtimaliniz var.

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C nasıl bulaşır dediğinizde karşınıza çıkan en net sonuç kan olacaktır. Kan yoluyla bulaşan bir viral enfeksiyon olması diğer fonksiyonları ise düşürmüyor. Yalnızca kan temasından veya kanın temas ettiği diğer sebeplerden bulaşma ihtimalini arttırıyor.

  • İlaç, iğne ve benzeri medikal ürünlerin farklı kişilerde kullanılması
  • Aynı iğne ucunun farklı insanlarda dövme yapmak için kullanılması
  • Annenin Hepatit C virüsünü taşıması sonucu bebeğin kapması
  • Temizlik ve hijyen malzemelerinin ortak kullanımı
  • Tükürük ve vücut salgılarında kan bulaşması
  • Cinsel ilişkide kan bulaşması

Yukarıdaki detaylar her şeyi net olarak ortaya koyuyor. Yani Hepatit C tükürük yoluyla geçer mi sorusunun cevabını vermek son derece basit. Fakat bunun kriterlerini iyi bilmek ve değerlendirmek gerekir. Yani her zaman taşıyıcılarla aynı eşyayı kullanmak, onun tükürüğüne maruz kalmak veya korunarak seks yapmak sizi Hepatit C taşıyıcısı yapmaz.

Hepatit C Ne Zaman Geçer?

Burada dahiliye bölümüne randevu alarak tüm testleri yaptırmanız elzemdir. Bu tip viral olarak yayılan Hepatit virüslerinin çok büyük bir kısmında ihmal önemli bir rol oynar. İnsanlar genellikle farkında olmadan akut olarak gelişen Hepatit virüslerini yaşamaktan kurtulamazlar. Tabi ki akut olarak göreceğiniz bu virüs salgınının ortalama süresinin 6 ay olduğunu belirtmek gerekir.

Hepatit C bulaşıcı mıdır sorusuna kesinlikle evet diyebiliriz. Ancak sanıldığı gibi taşıyıcıyla seks yapmanız veya onunla öpüşmek gibi vücut sıvılarının birbirine geçtiği eylemlerde virüsü kapmanız son derece zorlaşmaktadır. Burada kanın çok önemli bir faktör olması, en çok rastlanan bulaşıcı vakaların ise dövmeci gibi yerlerin sterilize olmamasından kaynaklandığını belirtmeliyiz.

  Hepatit C taşıyıcısı olanların kullanabilecekleri bir aşı yoktur. Diğer viral Hepatit virüslerinin aksine aşılama yapılamaz. Tüm dünyada aşısı olmayan virüsler arasında varlığını sürdürmektedir. Akut olarak gelişim gösterdiğinde 6 ayı varmadan tüm belirtilerini ortadan kaybolur. Ancak kronik Hepatit C iyileşme süresi için yaklaşık olarak 6 ayı geçen bir süreden söz etmek mümkündür. Hatta iyileşme süresi demek burada yanlış olacaktır. Kronikleşen viral enfeksiyonlarda yıllarca bu sorun taşıyıcı olarak devam edebilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle