Hepatit B Nasıl Bulaşır? Cinsel Yollarla Geçer Mi?

Hepatit B cinsel yollarla bulaşır mı sorusunun net sonuçları olabilir. Genellikle bu durumu markerlar ile anlamak ve sonuçları değerlendirmek mümkün olacaktır.

Hepatit B en bilinen viral enfeksiyonlardan birisi olarak tanımlanabilir. Akut ve Kronik olarak iki farklı türü vardır ve bulaşıcıdır. En merak edilen konu ise Hepatit B taşıyıcısı ile ilişkiye girsem bana bulaşır mı şeklinde vuku bulur.

Hepatit B Cinsel İlişkiyle Bulaşır Mı?

Hepatit B cinsellik ile bulaşır mı sorusunun bu kadar yaygın olması normaldir. Çünkü bu tip viral enfeksiyonlar hakkında genel algının meni, kan, tükürük ile bulaşabileceğidir. Hepatit bilindiği üzere karaciğeri etkisi altına alan bir virüstür. Akut olarak farkında olmadan 6 aylık periyotta geçebilir. Kronikleşen bir enfeksiyon ile karaciğerinizi tamamıyla kaybetmek ya da siroz gibi ağır sistemik hastalıklara yakalanmak ise yine mümkündür.

Yani taşıyıcıların aslında aynı virüsü barındırmalarına rağmen gördükleri etkiler bambaşkadır. Burada Hepatit B yani HBV taşıyıcısı ile ilişkiye girildiğinde yaşanacak süreçten söz etmek gerekiyor. İlişkiye hangi koşulda girerseniz girin virüsü kapma imkânınız var. Yani prezervatifle ilişkiye girdiğimde Hepatit B virüsü bana bulaşır mı diyenlerin yalnızca meni ile bulaştığını zannettiklerini düşünüyoruz.

Oysa ortak kullanılan eşyalarda bulunan vücut sıvısından ya da tükürükten bile bulaşabilir. Yani oral seks, öpüşme gibi cinsel aktivitelerden dahi bulaşıcı Hepatit B virüsünü alabilirsiniz. Ancak bunun ihtimalini belirleyen süreç gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Her faaliyet akut Hepatit B bulaşması ile sonuçlanacak diye kesin bir kanı yok.

Hepatit B Zararlı Mıdır? Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Hepatit B virüsü daha öncede söylediğimiz gibi iki farklı türde görülür. İlişki sonrasında HBV riski akut olarak 6 ay boyunca gözlemlenir. Zararlı mıdır denildiğinde ise bünyeden bünyeye ciddi farklar oluştuğunu söylemek gerekiyor.

Cinsel yolla bulaşan hepatit virüslerinin tamamında belirli hastalıklarla ilişkilendirmeler yapılır. Tabi ki burada da kesin bir tanıdan söz etmek mümkün değil. Diğer fonksiyonlar, karaciğerin sağlığı, metabolizma gibi faktörler ön plana çıkar. Ancak Hepatit B virüsünün yol açtığı hastalıklar denildiği zaman aşağıdaki alternatiflerin sıklıkla teşhis edildiğini vurgulayabiliriz.

  • Siroz
  • Karaciğer Yetmezliği
  • Karaciğerde Fonksiyon Bozuklukları
  • Karaciğer Kanseri

Bu noktada yine standart ayrımını yapmak gerekiyor. Sürece bağlı olarak geçen bir enfeksiyon sizi büyük ölçekte rahatlatabilir. Geçmeyen Hepatit virüsü ile beraber bu hastalıkların çok daha büyük sorunlara yol açacağından emin olabilirsiniz.

Hepatit B ne zaman geçer    
Akut Hepatit B En fazla 6 Ay Düşük Seviye Riskler
Kronik Hepatit B 6 Aydan Uzun Süren Riskler ve Hastalıklar

Hepatit B İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hepatit B cinsel ilişki ile bulaşabilir. Hatta oral seks ve öpüşme ile de bulaşabilir. Ortak eşya kullanımı, vücut sıvısı gibi temaslarla bulaşma riski vardır. Ancak bunların tamamının riskinin olmadığı durumlarda vardır. İlişki esnasında korunmadığınız takdirde virüsü kapma ihtimaliniz yüksektir. Öpüşürken, oral seksle, tükürük ve vücut sıvısı salgısıyla, ortak eşya kullanımıyla bulaşma riskini ise %50 oranında özetleyebiliriz. Tüm bunlara rağmen Hepatit B virüsü kaptığınızda dahiliye yani iç hastalıkları bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Burada taşıyıcının Akut veya Kronik Hepatit B virüsü barındırması bir diğer belirleyici faktördür. Cinselliği etkiler mi sorusuna değinecek olursak karaciğer tabanlı bir olumsuzlukla karşınıza çıkar. Bu sizde halsizlik başta olmak üzere bir takım problemlerin yaşanmasını mümkün hale getirir. Doğal olarak cinsel ilişkide performansı etkileyen önemli sorunların başında yer alır.

Tabi ki bu bağlamda Hepatit B virüsü bulaşma yolları uygulanan aşı ile minimal seviyeye indirilebilir. Belirli bir periyot doğrultusunda yapılan aşılarla viral Hepatit enfeksiyonlardan korunmak mümkündür. Bilhassa HBV yoğunluğu olan ülkelere giderken veya taşıyıcı olduğundan şüphelendiğiniz biriyle birlikte olurken önlemlerinizi almanız tavsiye edilir.

Korunduğunuz sürece hiçbir şekilde Hepatit B virüsünün olumsuz yönleriyle sorun yaşamazsınız. Ek olarak insanların cinsellik üzerine genel korkuları AIDS gibi bulaşıcı hastalıklar üzerine olduğu için hepatit viraller önemlidir. Hatta kıyaslandığında Hepatit B virüsünün bulaşma ihtimalinin neredeyse 100 kat daha fazla olduğunu görebiliriz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle