Hepatit C Nasıl Bulaşabilir? Cinsel Yolla Başka Bir Kişiye Bulaşır mı?

Hepatit C seks ile bulaşır mı diye endişe ediyorsanız böyle bir ihtimalin varlığından söz edebiliriz. Korunmak bu açıdan önemlidir. 

Hepatit virüsü viral olarak yayılan bir enfeksiyon olarak son derece yaygındır. Farklı türleri bulunduğunu biliyoruz. Şimdi ise Hepatit C bulaşma yollarına göz atacağız.

Hepatit C Cinsel İlişkiyle Bulaşır Mı?

Hepatit C cinsellik ile bulaşır mıdır diye merak edebilirsiniz. Ortalama olarak Türkiye’de 80 milyonluk nüfusa oranla %0.7 ortalamasında bir virüstür. Benzer ibr durum dünya nüfusuna da orantılanabilir. Tüm dünyada 160 milyon kişinin taşıyıcı olduğu bir virüstür.

Haliyle bu denli geniş bir kitleye ulaşmasında da belirli faktörlerin önem arz ettiğini görebiliriz. Şu sıralar Hepatit C cinsel yollarla bulaşır konusunda fazlaca içerik var. Gerçekten bu viral enfeksiyonu kapmanızda bu etken olabilir. Ancak buna dair farklı daha farklı sebepler olabileceğini unutmamalıyız. Genellikle cinsel ilişkiyle Hepatit C bulaşması oldukça nadir görülen bir durumdur.

Ancak cinsellikle bulaşması mümkün olduğundan burada da vurgulamak gerektiğini söylemek zorundayız. Diğer bulaşma yöntemlerinde ise sterilize edilmemiş kişisel eşyaların tamamını görebiliyoruz.

  • Kullanılmış/temizlenmemiş iğne uçlarının kullanımı (Enjeksiyon veya dövme için)
  • Kan nakilleri
  • Organ nakilleri
  • Uyuşturucu ve kullanımı sırasında ortak kullanılan aparatlar
  • Anneden geçen virüs
  • Hemodiyaliz

Hepatit C Zararlı Mı? Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vücudumuza viral yollarla giren her virüsün tehlikeli olduğu yönleri vardır. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken noktalar ise akut veya kronik olmasıyla ayrılabilir. Hepatit C aşısı olmadığı için farklı hastalıklara gebe olabileceğiniz bir durum yaşayabilirsiniz. Örneğin şu sıralar sıkça gördüğümüz bir diğer detay hangi hastalıklara yol açacağı hakkında verilen bilgileri kapsıyor.

Hepatit C zararları yönünden ciddi kronik rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hatta aşağıdaki tabloda gelen vakalarda saptanan ve genele vurduğumuzda karşılığı olan istatistikleri görebilirsiniz.

Hepatit C ile ilişikli hastalıkların oranı
Hepatit C taşıyıcılarında Karaciğer hastalığı %60-70
Bu Karaciğer hastalarının Siroz olma ihtimali %5-20
Siroz teşhisi konulmuş taşıyıcılarda Karaciğer kanseri riski %1-5

Tabi ki bu aşamada tüm hastalıkların direkt olarak Hepatit C virüsü ve cinsel yolla bulaşmasına mı bağlanacağını merak edebilirsiniz.Burada cinsel yolla bulaşma riski hayat kadını gibi son evrelerde kronik taşıyıcılarda gündeme gelebilir. Fakat diğer viral hepatit virüsleri gibi yüksek oranlarda bir bulaşıcı faktör gözlemlenmemiştir.

Hepatit C İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Hepatit C riski taşıdığınızı düşünüyorsanız veya son dönemde yaptığınız aktivitelerde bulaşıcı bir viral enfeksiyon kaptığınızdan eminseniz doktora başvurmanızda fayda vardır. Haliyle hangi doktora gideceğiniz bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi iç hastalıkları yani dahiliye polikliniğine gitmeniz gerekir.

Mevcut muayenenin ardından hepatit riski olup olmadığını anlamak adına farklı testler ve tetkikler istenir. Zira bu tip virüslerin dışarıdan muayene ile anlaşabilecek net belirtileri yoktur. Yani görülen reaksiyonlar ve belirtiler tamamıyla genel bir şekilde gözlemlenir. Diğer birçok hastalık için görülebilecek unsurlarla karşılaşılabilir.

Burada doktorunuzun size önereceği aşının olmaması ise şaşkınlık yaratabilir. Zira global anlamda aşı sektörünün Hepatit C aşısı için formüle ettiği bir ilaç bulunmamaktadır. Diğer viral enfeksiyonlar için çok farklı ilaçlar tüketilebiliyor. Ancak Hepatit C için aynı şey mümkün değil. Doğal olarak korunmanın önemini burada bir kez daha anlayabiliyoruz.

Hepatit C bulaşması için cinsel ilişkiye girmek düşük bir ihtimal olarak değerlendirilir. Akut olarak gelişen viral enfeksiyonun ömrü 6 ay sürmez. Fakat kronik bir C virüsü kaptığınızı 6 aydan daha uzun süren reaksiyonlarla gözlemleyebilirsiniz.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle