Hepatit B Ne Şekillerde Bulaşır? Hastalıktan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hepatit B bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için vücut sıvılarının tamamıyla karşı tarafa geçebilir. Cinsel ilişki esnasında ise bu vücut sıvılarının tamamı etkin bir risktir.

Hepatit B bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Vücut sıvılarının tamamını ele aldığımızda bulaşma riskinin yüksek olduğunu görebiliriz. Korunmak için ciddi bir dikkat istemektedir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B bulaşma yolu açısından en tehlikeli enfeksiyonlar arasında gösteriliyor. Kronik olma ihtimalinin olması ve uzun süreli bir süreçte devam etmesi muhtemel olabiliyor. Belirtileri görüldükten sonra mutlaka taşıyıcı veya hasta olarak teşhis edilmeli ve müdahaleye başlanmalıdır. Belirtilerini kolay gösterir ve doğrudan Hepatit B hastalığından şüphelenmenize olanak sağlayacak reaksiyonlara sebep olur. İnsanların ise asıl korkusu bulaşıcı olma durumudur.

Bilhassa Hepatit B olan biriyle korunma olmasına rağmen cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşıcı olup olmadığı merak edilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki başta hepatit enfeksiyonları olmak üzere son derece tehlikelidir. Ancak bunun haricinde de sistemik hastalıklar için problem yaratabilir. Tüm bunları düşündüğümüzde de riski olmayan hastalıkların yanında hepatit sendromlar daha öne çıkmaktadır.

 • Kan

Kan ile bulaşması en yaygın olan çeşididir. Gerek HBV taşıyıcısı birinin kanına temas etmek gerekse kişinin kanının bir şekilde sizin yiyeceğinize, içeceğinize, derinize veya farkında olmadan bünyenize girmesiyle mümkün olur. Kan nakilleri ve enjeksiyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlar örnek olabilir. Regl kanı dahildir.

 • Ter

Ter doğrudan düşünüldüğünde direkt etki etmeyebilir. Fakat belirli bir miktarın emilimi ile gerekli virüsün karşı tarafa geçebileceği kanıtlanmıştır.

 • Tükürük

Tükürük bilhassa öpüşme veya aynı ürünleri kullanma ve yeme gibi alışkanlıklar noktasında ciddi bir tehdit oluşturur.

 • Vücut Sıvıları

Vücudumuzdan salgılanan tüm sıvılar karşı tarafın vücudu için tehdit oluşturabilir. Belirtileri görüldüğünde doğrudan müdahale edilmelidir. Buna vajina akıntısı dahildir.

 • Meni

Semen yani meni için bulaşıcı nitelikte olduğunu söylemek mümkün. Cinsel ilişki esnasında karşı tarafa HBV virüsünün kolay bulaşma yolları arasında en sık rastlananıdır.

 • Cinsel İlişki

Cinsel ilişki ciddi anlamda HBV olana büyük bir sorun yaratabilir. Çünkü karşısındaki insana aktarması için çok sayıda yol vardır. Ter, vücut sıvısı, tükürük ve meni noktasında çok yüksek ihtimalle yataktan HBV virüsüyle kalkabilirsiniz.

Hepatit B Bulaşmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Hepatit B hemen bulaşan ve kuluçka dönemini çabuk bir biçimde başlatan virüslerdendir. Görülen belirti ile beraber doktora başvurmalı ve testlerini yaptırmalısınız. Ardından karaciğer riski olup olmadığı birkaç fonksiyon testiyle anlaşılabilir. Bulaşmasından sonra neden ve sonuç noktasında doktorunuzun bazı ek tetkikler uygulayabileceğini söylemek mümkün.

Hepatit B tedavisi olduktan sonra belirli bir süre kronik hale gelen virüsün belirtilerini görmeye devam edebilirsiniz. Cinsel ilişkilerde korunma bile sizi burada korumaya yetmeyebilir. Hepatit virüsler arasında en ciddi ve en kolay bulaşıcı olanıdır. Neden bulaştığı bulunduktan sonra kronik Hepatit B riski saptanarak buna uygun bir yol geliştirilmelidir. Tedavisi her bünye için aynı sonuçları vermeyebilir.

Bulaşma Yolu  
Kan %15
Ter, Tükürük, Vücut Sıvısı, Meni(Cinsel İlişki) %85

Bulaşma yolları arasında bulunan cinsel ilişki genellikle ter, tükürük, vücut sıvısı ve meni olmak üzere tüm fonksiyonların bir arada düşünülmesine neden olur. Herkesin merak ettiği asıl soru olan Hepatit B bulaşmaması için alınacak önlemlerin cevabı ise oldukça basit.

Ne kadar kontrollü hareket ederseniz o kadar başarılı bir korunma sağlanır. HBV belirtileri uzun süre boyunca kronik olacak şekilde devam edebilir. Bununla yaşamayı öğrenmek ise sizi zorlayabilir. Eğer Hepatit virüsleriyle yaşamak sizin için bir külfet ise bu noktada son derece dikkatli olmalısınız.

Hepatit B Korunma Yolları Nelerdir?

Hepatit B korunma yolları açısından irdelendiğinde karşımıza genellikle seks hayatı ile ilgili tavsiyeler çıkıyor. Uzmanların önerdiği ana koşulların cinsellik ile ilgili olması ise tesadüf değil. HBV taşıyıcısı olan anneden çocuğa geçmesi dışında diğer tüm bulaşma yollarını bir cinsel ilişki esnasında yaşayabilirsiniz. Buna maruz kalmamak ise tamamıyla kontrollü bir cinsel yaşam ile mümkün.

Cinsellik asla burada temel bir problem olarak algılanmamalıdır. Sadece korunma ve korunmanın doğru yapılması önem arz eder. Hatta düşünüldüğünde Hepatit B nasıl bulaşır sorusunun ana kaynağı olarak akla gelen cinsellik korunma yolları ile bile bulaşabilmektedir.

Bulaşıcı yönünün bu kadar yüksek olmasının sebebi vücut sıvılarının tamamında geçebilir olmasıdır. Yani meni için prezervatif takıldığında aynı zamanda olası bir kanama veya vücut sıvısı için çözüm sağlamış olabilirsiniz. Ancak bu durumda da ter ve tükürük yine serbestçe kişiler arasında virüsü taşıyabilecek konumda olacaktır.

 • Cinsel ilişkiye girmeden önce partner hususunda seçici olmak gerekir.
 • Hepatit B olma ihtimali olan biriyle birlikte olmamak.
 • Tüm seks deneyimlerini korunma sayesinde daha güvenli yaşamak.
 • Riski gördüğünüz ve HBV açısından pozitif olabilecek bir ortamda bulunmamak.
 • Ter ve tükürük gibi genel sıvılarla her zaman temastan kaçınmak.
 • Cinselliği sıvı, meni ve kan noktasında kontrollü yaşamak.
 • Kan tüplerine, torbalarına, enjektörlere temas etmemek.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle