Kronik Viral Hepatit B Hastalığı Ne Şekilde İlerler, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik viral hepatit B hastalığının etkileri ilk görüldüğü andan itibaren 2 yıla kadar uzayabilir. Bu süreç zarfında ilerleyip aktif olup olmadığı tespit edilmelidir.

Kronik Viral Hepatit B mevcut süresini doldurduğu halde halen daha devam eden sarılık reaksiyonudur. Bildiğiniz gibi fizyolojik olarak 6 aya kadar devam eden bu reaksiyonların sonlanması gerekir. 6 ayı aşan vakalar ise kronik olarak adlandırılır.

Kronik Viral Hepatit B Nedir?

Kronik viral hepatit B teşhisi konulması için tüm kan testlerinin, biyopsi ve karaciğer muayenelerinin kusursuz biçimde yapılması gerekir. Keza hastalığın ilerleme evresinde olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Genellikle hastalarda durağan bir enfeksiyon gözlemlenir. Durağan olmasından ötürü maksimum 2 yıla kadar kendi kendine etkilerinin azalarak yok olduğunu görebilirsiniz.

Fakat bazı durumlarda da Kronik viral hepatit B için ciddi risk faktörlerinden bahsetmek mümkün olur. Hata bilhassa hepatit virüsünün sebep olacağı karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar gözlemlenebilir. En net görülenler arasında karaciğerde küçülme, büyüme, yağlanma, işlevini yerine getirememe gibi durumlar vardır.

Diğerleri ile kıyaslandığında kronik viral hepatit B kendisini tekrar edebilen bir rahatsızlıktır. Hali hazırda uzun süre vücudunuzda kendisini gösterebilir. Bunun yanında da karaciğer iltihaplanması saptanan hastalarda sürekli olarak kendisini yenileme durumu olabilir. İltihabın ivedilikle temizlenmesi ve hastanın kronik hepatit sürecinde durumu gözetim altında tutulması gerekir.

Kronik Viral Hepatit B Etkileri ve İlerlemesi

Kronik Viral Hepatit B teşhisi konulduğunda standart Hepatit B enfeksiyonu ile çok büyük bir fark gözlemlenmemektedir. Burada viral olarak yayılan tüm enfeksiyonlar için benzer bir durum söz konusudur. Tabi ki burada kronik hale gelişi ve akut reaksiyonlar gibi 6 aya kadar etkilerin sona ereceği düşünülmemelidir.

Normal şartlarda Hepatit enfeksiyonları için mevcut süreçler şu şekilde sıralanıyor.

Hepatit enfeksiyonunun kuluçka süresi  
Hepatit A 15-45 Gün Kuluçka
Hepatit B 30-180 Gün Kuluçka
Hepatit E 30-60 Gün Kuluçka

Bu bilgiye göre zaten Hepatit B enfeksiyonu için belirli bir sürenin hastalığın ilerleme evresini kapsadığını söyleyebiliyoruz. Fakat burada temel olan nokta bu sürelerin akut hepatit B vakalarında viral olarak yayılmış enfeksiyon için mümkün olacağıdır. Kronik vakalarda ise bu süreler 2 yılı bulabilir hatta yıllar boyunca da müdahale edilmediği zamanlarda devam edebilir.

Kronik Hepatit B olan kişilerde hastalığın seyrini belirleyen temel iki faktör bulunur. Halen daha aktif bir enfeksiyon mu yoksa durağan bir enfeksiyon mu diye bakılır. Böylece karaciğer üzerinde küçülme gibi etkiler saptanabilir ve tedavisi doğruan bu standartlarda yapılmaya özen gösterilir.

Kronik Viral Hepatit B Tedavisi

Kronik Viral Hepatit B tedavisi için öncelikle bazı bilgilerin toplanması gerekiyor. Karaciğerde iltihaplanma, büyüme veya küçülme, kan testleri, biyopsi gibi tetkikler sonuç vermelidir. Alınan veriler ise bize büyük ölçekte şu iki alternatif durumu yansıtacaktır.

  1. Devam Eden Kronik Hepatit:

Bu durum genelde B virüsünden kaynaklansa da farklı kombinasyonlar içerebilir. Örneğin A ve B kombinasyonu gözlemlenebilir. Belirtileri olmayan, sebepleri net olarak ortaya çıkmayan bir sarılık mevcuttur. Ancak devam eden kronik sarılık denildiğinde korkulacak bir şey olmadığını anlayabilirsiniz. Virüsün yayılımı sürüyorken zamanı halen daha devam etmektedir.

  1. Aktif Kronik Hepatit

Aktif kronik hepatit ise zamanı devam ederken gelişimini de sürdüren enfeksiyondur. Farklı karaciğer fonksiyonlarında azalma gözlemlenebilir. Karaciğer rahatsızlıkları, siroz, kanser veya nadiren de olsa ölüm riski bulunmaktadır.

Tüm bu risk faktörleri değerlendirilir ve Kronik Viral Hepatit B tedavisi için doktorunuzun önerilerini dinlersiniz. Kronik viral hepatit için tedavi olmadığını ve yine kendiliğinden geçebilen bir reaksiyon olduğunu vurgulayalım. Genellikle Kortikosteroid kullanılarak uygulanan tedavinin ardından hastada karaciğer iltihabının minimal seviyeye inmesi sağlanır. Çok ilerlemiş kronik vakalar için karaciğer nakli tek çare olabilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle