Hepatit B İmmunglobulin Ne Anlama Gelmektedir? Nasıl Kullanılır, Fiyatları Nedir?

Hepatit B İmmunglobulin serum olarak HBV tespit edilen hastalara uygulanır. Dozajı ve uygulanışı tamamıyla doktorunuzun kontrolünde olmalıdır.

Hepatit B İmmunglobulin genelde aşı olarak bilinse de aşıdan farklı olarak uygulanan bir serumdur. Halk arasında koruyucu serum olarak tanımlandığını görmek mümkündür.

Hepatit B İmmunglobulin Nedir?

Hepatit B virüsü bulaşan hastaların korunabilmesi için tasarlanmış olan ilaca Hepatit B İmmunglobulin denir. Mevcut hastalıkların tamamında serum ile koruma sağlanamayabilir. Ancak viral hepatitler için bu mümkün olabiliyor. HBV bulaşan insanlar çoğunlukla bulaşma riskiyle kapıldıkları endişeden ötürü hastanelere başvuruyor. Doğal olarak bu süreçte aşı yapılsa da önlem alınmak suretiyle uygulanabiliyor. Oysa 180 güne kadar etkilerini gösteren bu virüsün enfeksiyon yapısının kırılması için serum uygulanması gerekiyor.

Bu tür serum ve benzeri ilaçların kesinlikle bilinçsiz kullanılmaması gerekmektedir. Yani temin ederek evde kendi başınıza kullanmanız önerilmez. Etkilerini gözlemleyebilmek için öncelikle kan tahlilleri yapılmalı ve Hepatit B virüsünün saptanması gerekir. Sonrasında doktorunuz tarafından verilecek olan serum ile beraber koruyucu etki uygulamasına başlanabilir.

Bazı kişiler aylarca süren HBV virüsüne rağmen bunu fark edemeyebiliyor. Ancak belli bir zaman geçtikten sonra Hepatit B İmmunglobulin uygulamak pek işlevsel sonuçlar vermemektedir. Hatta belirli periyotların dışında uygulandığı sürece koruyucu etkilerini göremeyebilirsiniz.

Sırf bu sebepten dolayı vücudun enfeksiyonunu temizleyerek bağışıklık sisteminizi koruyan bu serumun süreç bazında iyi değerlendirilmesi gerekir. Hepatit B İmmunglobulin ne zaman uygulanmalıdır sorusuna ise en net cevabı doktorunuzdan alabilirsiniz.

Hepatit B İmmunglobulin Nasıl Kullanılır?

Hepatit B İmmunglobulin uygulama zamanı için en uygun süreç sebebine göre değişkenlik gösterebilir. Hepatit virüslerinde farklı bulaşma şekilleri saptanabiliyor. Bu bağlamda da hangi risk grubuna aitse ona göre bir tedavi sürecinden söz edilebilir.

Hepatit B İmmunglobulin serumu nasıl uygulanır sorusunun cevabını daha önce belirttiğimiz gibi kesinlikle hastane ve sağlık kuruluşlarında olarak yanıtlamak istiyoruz. Zira bu tip önemli enfeksiyon ilaçlarının bireysel olarak kullanılması yanlış sonuçlara sebep olabilir. Fakat süreç anlamında uygulanış biçimini belirtmekte bir sakınca yok.

Bulaşma şekli serumun uyulama süresi aşı
Kan Yoluyla Bulaşırsa 7 Gün içinde uygulanmalıdır 3 Doz Aşı
Cinsel İlişkiyle Bulaşırsa 14 Gün içinde uygulanmalıdır 3 Doz Aşı

4-8 hafta arasında çok ciddi belirtiler ortaya çıkarak kendisini gösterebilir. Fakat bu süreç geçtikten sonra bilhassa 12.hafta itibariyle bazı belirtiler azalır. Belirtilerin azalması enfeksiyonun geçtiği anlamına gelmez. Ortalama 5-6 ay kadar varlığını sürdürür. Süren hastalığın geçme süresi ise minimal olarak 6 aydır. Bu sürecin çok daha uzaması ve yıllarca devam etmesi ise ihtimaller dahilindedir.

Hepatit B İmmunglobulin Fiyatı ve Etkileri

Hepatit B İmmunglobulin etkileri bakımından kısa sürede koruma sağlayabilir. Fakat uygulanacağı zaman gerçekten önemlidir. Eğer cinsel ilişki yoluyla taşıyıcı olan bir HBV ile birlikteliğiniz olduysa hemen bir doktora başvurmanız önerilir. Maksimum 2 hafta yani 14 gün içerisinde koruyucu serumu uygularsanız vücudunuzda belirtiler başlamadan kontrol altına alınabilir.

Bu süreç geçtikten sonra hiçbir etkisi görünmemektedir. Ek olarak süreç içerisinde serum uygulamasından sonra aşı vurulmaya başlanır. Yaklaşık 3 doz uygulanır ve böylelikle tam koruma sağlanır.

Eğer uyuşturucu kullanımı veya farklı bir amaçla damara giren iğne ile virüsü kapmışsanız 7 gün içinde müdahale edilmesi elzemdir. Aynı durum kan yoluyla bulaşma için geçerlidir ve laboratuvar gibi ortamlarda çalışanlar için sık sık kontrollerin yapılması gerekir. Hepatit B İmmunglobulin uygulaması sonrasında etkilerini görmek yeterli olmayacaktır. Aşının 3 doz olarak yapılarak korunmanın sağlanması önemlidir.

Hepatit B İmmunglobulin fiyatları ise boyutuna göre farklılık gösterebiliyor. Hastanelerde genellikle büyük boy serumlar ile görebilirsiniz. Fakat kişisel anlamda kullanım için doktorunuz size bunu reçete edebilir. Mor reçeteli ilaçlar arsında yer aldığından ötürü eczaneden temin etmeye çalışmayınız. Kişisel kullanım noktasında 300-350 TL arasında bir tutara sahiptir. Fakat genel kullanım amacıyla hastanelere alınan yüksek miktarlarda serum fiyatları 2.000 TL’nin üzerine çıkıyor.

Devlet hastanelerinde Hepatit B İmmunglobulin fiyatı için SGK güvencenize bağlı olarak ödeme yapmamak mümkün olabilir. Fakat özel hastaneler tüm kullanılan ilaçlar için size fatura kesebilirler. Doğal olarak bu tip durumlarda 2.000 TL üzeri bir ilaç masrafı ile karşılaşma olanağı doğabilir. Tabi ki birçok hastanenin ufak mililitre ürün tercihine göre yine cüzi miktar ödeme yapabileceğinizi belirtmek gerek.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle