Hepatit A Tedavi Edilirken Kullanılan Yöntemler Nelerdir? Hangi Aşamalarla Tedavi Edilir?

Hepatit A olarak bilinen sarılığın en önemli sebebi olan viral enfeksiyon kısa süreli ve tedavisi olmayan bir fizyolojik reaksiyondur.

Hepatit A en yaygın görülen viral enfeksiyondur. Sarılık denildiğinde ilk akla gelen virüs olması ise bu yoğunluğa bağlıdır. Genellikle diğer Hepatitler arasında da en sık rastlananı olarak dikkat çeker.

Hepatit A Tedavi Yöntemleri

Hepatit A tedavisi denildiği zaman belirli bir yöntemle karşılaşmıyoruz. Bu aşamada yaşanan en önemli sorun tedavinin olmayışıdır. Viral enfeksiyon olarak çok çabuk bulaşabilen ve aynı şekilde kısa sürede atlatılabilen bir hastalıktır. Sarılık belirtileri ve karın ağrısı şeklinde fizyolojik olarak rahatsızlık verici belirtilerle ortaya çıkar. Aynı zamanda Hepatit A tedavisi için hastaneye başvuranların bir süre gözetim altında tutulması mümkündür.

Yapılacak testler ve incelemeler sonucunda hekiminiz mevcut rahatsızlığın Hepatit A kaynaklı olduğuna emin olmalıdır. Aksi halde farklı viral enfeksiyonlar ya da hastalıklar gündeme gelebilir. Ancak virüs için taşıyıcı konumunda olsanız dahi risk faktörünün son derece ender görüldüğünü söylememiz gerekiyor.

Tedavi noktasında net bir yöntemin olmamasına rağmen Hepatit A önemli bir seçenektir. Hastalığın iyileşme noktasında uygulanabilecek net bir seçeneğimizin olmaması durumunu ekarte edebilir. Önlem alarak 12 aylık olan bebekler dahil olmak üzere herkesin yaptıracağı bir aşı olarak kullanımdadır.

Hepatit A Tedavisinin Uygulama Aşamaları

Hepatit A tedavi yöntemi olmadığından önlem alınması tavsiye edilir. Herkesin önlem almasıyla beraber bu viral enfeksiyonun bulaşıcı yönünün aktif olamayacağını söyleyebiliriz. Bildiniz üzere temas, dışkı ve idrar, sağlıksız beslenme gibi fonksiyonlar bulaşıcılığı için yeterli imkânı sağlamakta. Bilhassa bu noktada bazı risk gruplarının doğduğu açıkça ortaya çıkıyor.

Haliyle doktorlar Hepatit A aşısı için mutlak gördüğü bazı grupları bizlere iletiyor. Şu an için A virüsünün aşısının seyahat etmeden önce uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar var. Bazı ülkelerde çok daha büyük bir risk grubuyla karşı karşıya kalınabiliyor. Bunun haricinde ise aşağıdaki gruba dahil olan her bireyin kendi sağlığının yanı sıra çevresindekilerin sağlığı için Hepatit A aşısı vurdurması gerekiyor.

  • Uyuşturucu Bağımlıları
  • Toplu Yaşam Alanlarında Yaşayanlar (Hastane, Okul, Yurt, Hotel, Kreş, Bakım Evi, Huzur Evi, Askeriye vb)
  • Oral Seks Yapanlar
  • Anal Seks Yapanlar
  • Erkek İle Cinsel İlişkiye Giren Erkekler
  • Kanalizasyon Çalışanları
  • Dışkı İle Temas Etmek Zorunda Olan Diğer Meslekler
  • Kanalizasyonu Olmayan Bölgede Yaşayanlar
  • Altyapısı Sorunlu Bölgelerde Yaşayanlar
  • Hepatit A Riski Olan Bölgelerde Yaşayanlar

Bunların haricinde tabi ki sağlıksız beslenen, kişisel hijyenine dikkat etmeyen ve çevresinde bu standartlara uyan insanlar olan herkes risk altındadır. Yaptıracağınız Hepatit A aşısı ile tedavi sağlanmaya gerek kalmaz. Keza viral enfeksiyonu kapmayacağınız için %99 oranında koruma altında olursunuz.

Hepatit A Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hepatit A iyileşme süresi beklenildiği kadar uzun sürmüyor. Burada insanların aklına takılan en önemli detay ise tedavisi olmadığı halde kısa süren bir enfeksiyon olmasıdır. Çünkü diğer hepatit virüslerinin iyileşme süreleri ortalama 6 ayı aşabiliyor. Hatta yıllarca devam eden bulaşıcı enfeksiyonlar var. Hepatit A tedavisi ise olmamasına rağmen ortalama 2 aylık bir süreçte vücudunuzu tamamıyla terk ediyor.

Aşılar  
Hepatit A Aşısı %100 Koruma
Hepatit B Aşısı %99 Koruma
Hepatit A-B Kombinasyonu %97-99 Koruma

Hepatit A aşısı olduğunuzda %97 ile %100 arasında bir korunma yüzdesine sahip olursunuz. Böylelikle aşıların etkisini iyileşme süresine gerek kalmadan görmüş olursunuz. Zira Hepatit A virüsü kaptığınızda herhangi bir tedavisi olmadığı için uygulamanız gereken standartlar yaşamsal faaliyetlerinizi düzene sokmaktan geçiyor.

Hepatit A tedavisi olmasa da bu tip enfeksiyonlarda doktorların bazı önerileri olmaktadır. Bünyenize bağlı olarak bir takım hastalıklar için ilaç takviyesi yapılabiliyor. Bunun ötesinde sağlıklı beslenmek ve bunu sürekli hale getirmek için önünüze güzel bir fırsat çıkmış oluyor. Doktorların beslenme haricinde egzersiz ve A vitamini gibi karaciğerin dengesini bozabilecek gıdalardan uzak durmanızı öneren diyet tavsiyelerini dikkate alabilirsiniz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle