Hepatit B Aşısı Nerede Yapılır? Ortalama Fiyatları Ne Kadardır?

Hepatit B aşısı yaptırabileceğiniz birçok sağlık merkezi var. Hemen hepsinde aşı fiyatları sabit iken sağlık ocaklarında ücretsizdir.

Hepatit B aşısı fiyat olarak merak edilebilir. Fakat genel anlamda eczanelerde satılıyor olsa da bir sağlık merkezinden temin etmek daha doğru olacaktır.

Hepatit B Aşısının Fiyatları

Hepatit B aşısı uygulama noktasında bir uzmandan yardım almanıza sebep olacaktır. Bazen bir hastane bazen ise bir sağlık kliniği burada tercihiniz olabilir. Sağlık ocakları dahi HBV aşısı uygulayabilmektedir. Dolayısıyla kendinize en yakın sağlık merkezini seçebilirsiniz. Aşı fiyatları güncellenen ilaç tablolarında her zaman yerini almıştır. 2013 yılından itibaren yetişkinlere vurulan ilaçlarda da muadil kullanımı yaygınlaşmıştır.

Fiyat bakımından ise yetişkinlere ve yenidoğanlara farklı aşı grupları uygulanır. Fakat dozaj açısından bu iki ana grup haricinde bir ayrım yoktur. Hepatit B aşısı fiyat yönünden diğer viral enfeksiyon aşılarıyla aynı doğrultudadır. Çok pahalı olmayan ithal bir üründür. Farklı markalar tarafından üretilen ve alternatifleri arasında da ücret farklarının olduğu bir tabloyla karşılaşabilirsiniz.

Muadiller çoğaldıkça etken maddeleri benzer olmasına rağmen fiyatlarda farklılıklar doğallaşıyor. İthal veya yerli olması bile fiyat etiketinde bariz bir fark yaratıyor. Hemen aşağıda 2013 yılından beri etkin olarak kullanımda olan Hepatit B aşılarının fiyatlarını karşılaştırabileceksiniz. Bu tip aşılar pediatrik ve normal olarak temin edilir. Yani 0-15 yaş için ayrı, 16 yaş üstü için ayrı aşılama yapılır.

Hepatit B Aşısı Güncel Fiyat Tablosu

Hepatit B aşı fiyatları güncel zamlar ile beraber 2017 yılının son çeyreğinde artış sağladı. Yinede 2018 yılında da bu tip zamların devam edebilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bilhassa ilaç endüstrisinde zamlanmalar devam ettikçe rekabet artıyor ve alternatif ilaç markaları sektöre giriyor. Uygun fiyata Hepatit B aşısı satın almak ise böylelikle mümkün oluyor.

Aşı ismi Dozu Fiyatı
Engerix B 20 Mcg 55,68 TL
Engerix B Pediatrik 10 Mcg 40,17 TL
HB-Vax Pro 10 Mcg 33,69 TL
HB-Vax Pro 5 Mcg 26,11 TL
Euvax B 1 Ml 21,74 TL
Euvax B 0,5 Ml 12,37 TL
H-Vac Erişkin 1 Ml 19,54 TL
Hi-Vac Pediatrik 0,5 Ml 15,22 TL
Genhevac B 20 Mgc/0,5 Ml 37,18 TL

Yukarıda 2017 ve 2018 Hepatit B aşı fiyatları açıkça karşımıza çıkıyor. Tabi ki belirli bir fiyat farkının pediatrik ve normal olması arasında oynadığını görebiliyoruz. Burada önemli olan husus ise etken maddelerin dozajı oluyor.

Hepatit B Aşısı Nerelerde Yaptırılır?

Tabi ki hiç kimseye kişisel olarak bu tip enjeksiyon uygulamaları yaptırılmamalıdır. Bu uygulamaların yapılacağı yer kesinlikle hastaneler, sağlık ocakları, tıp fakülteleri, özel klinikler ve muayenehanelerdir. Alanında uzman bir hemşire veya doktor tarafından uygulanması önerilen Hepatit B aşısı pazu adalesi üzerinde dışa bakan kısma enjekte edilir. Yanlış bir açı veya bölgeye enjekte edilmesi durumunda ciddi alerjenler ortaya çıkabilir.

Her halükarda kızarıklık, kaşınma gibi kısa süreli ve geçici reaksiyonlarla karşılaşılabilir. Tabi ki bunların görülmesinde de Hepatit B aşısı nerede yaptırılır sorusu önemli bir etkene dönüşüyor. Maalesef ki her sağlık merkezinde ehil bir hemşire ya da sağlık personeli bulunamayabiliyor.

Doğru uygulama ile beraber gerçek bir aşı satın alarak sağlığınızı riske etmemeniz çok önemlidir. Eczane harici hiçbir yerden ilaç temin etmemelisiniz. Eğer aşı vurdurmak istiyorsanız bu aşamada da bir sağlık kuruluşuna giderek enjeksiyon işlemini yaptırmanızı öneririz.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle