Karaciğer Sağlığını Etkileyen Besin ve İlaç Grupları

Günlük yaşantıda normal olarak tüketimi gerçekleştirilen pek çok gıda ve içecek karaciğeri fazla çalışmaya zorlar. Karaciğeri yoran besinler ve ilaçlar, zamanla karaciğerde ciddi hasarlara neden olur.

Karaciğeri Yoran İlaçlar

Standart klinik reel olarak sıklıkla tüketimi gerçekleştirilen ilaçların pek çoğu kalıcı düzeyde olmayan transaminaz artışına yol açabilir. Üstelik bu vaziyetin kesinlikle standart toksik hepatit tablosu dahilinde yer alması gerekliliği de bulunmaz. Söz konusu subklinik aminotransferaz değer artışları, hata ile standart klinik sorunları yerine karaciğer hastalıklarına dönülmesine sebep olur.

Karaciğeri etkileyen ilaçların isimleri

Kullanımları ile ilaçların karaciğer üzerindeki etkileri yüzdesel yönden değişkenlik gösterebilir. Buna göre;

%20-%50 arası etkili olan ilaçlar

 • Chloropromazine
 • Valproate
 • Nafcillin
 • Amiadarone
 • Perhxiline

%10-%20 arası etkili olan ilaçlar

 • INH
 • Ketocanazole
 • Androgens
 • Erythromycin
 • Chenodeoxycholate

%5 değerinde etkili olan ilaçlar

 • Salicylate
 • Triciyclic
 • Quinidine

Besinler ve Karaciğer Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Vücut fonksiyonlarını düzenleyen karaciğerin hasar almasına, fazla çalışmasına ya da fonksiyonlarını yerine getirmemesine neden olabilecek pek çok etken bulunur. Bu etkenler ilaçlar, kimyasal maddeler ve uyuşturucu şeklinde listenirken, günlük yaşantı içerisinde tüketilen bazı standart besinlerde karaciğeri yoran yiyecekler arasında yer alır ve olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

Genel yapıda kötü ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının tümü karaciğerin zaman içerisinde hasar almasına ve fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur. Karaciğeri yoran gıdalar arasında günlük yaşantı içerisinde sıklıkla kullanılan çok sayıdaki besinde yer alır. Bunlar içecekler ve yiyecekler olarak iki grupta değerlendirilebilir;

Karaciğeri Yoran Yiyecekler

Yoğun yağ ile yapılan kızartmalar

Kardiyovasküler zararları bulunan trans yağlar, karaciğer üzerinde en fazla olumsuz etkiye sahip olan ürünler arasında yer alır. Karaciğerde yüksek miktarda yağlanma oluşumuna ve beraberinde de detoksifikasyonu inhibe oluşumuna yol açarak, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesini etkiler.

Mercimek ve patlıcan

B1 vitamini yönünden zengin olan mercimek ve patlıcan karaciğerde sindirimi kolaylaştırır. Sindirimin daha hızlı gerçekleştirilmesi içinde karaciğerin daha fazla çalışmasına ve dolayısı ile de yoğun çalışmayla karaciğerin yorulmasına neden olur.

Süt tozu ve kremalar

Katkı maddesi içeren her bir ürünün olduğu gibi süt tozu ve kremanın da insan sağlığı açısından ciddi riskleri bulunur. Buna göre katı mısır şurubu, işlenmiş şeker, dipotasyum fosfat, mono and Diglycerides, sodyum aluminosilicate içeren süt tozunun karaciğerde ciddi etkileri olur. Bu maddelerin içeriği karaciğerde yağlanmaz, zehirlenme, karaciğer iltihaplanması gibi pek çok soruna yol açabilir. 

Hazır konserve ürünleri

Günümüzde modern kent yaşamının vazgeçilmez besin kaynaklarından birisi haline gelen hazır konserve ürünler içerdikleri yüksek miktardaki sodyum ile karaciğeri yoran besinler arasında yer alır. Karaciğer yağlanması başta olmak üzere sıvı birikimi ve şişkinlik gibi durumların ortaya çıkmasına yol açar.

Küflenmiş gıdalar

Genellikle peynir türlerinde tercih edilen ‘küflü besinler’ insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturur. Özellikle de ‘küflü’ olması ile popülarite kazanmış olan besinlerin üretimi sırasında cycloium kullanımı yoğun şekilde gerçekleştirilir. Silaş, bakliyat, yem, meyve, mısır ve yumuşak peynir türlerinde gelişimi esnasında, mikotoksinlerden siklopiyozonik asit üretimi gerçekleştirdiği ve bu durumunda başta karaciğer olmak üzere böbrek ve kalp gibi organlarda ciddi lezyon oluşumuna yol açtığı, yapılan araştırmalarla ortaya çıkartılmıştır.

Yapay tatlandırıcılar

Yaygın olarak bilinen yapay tatlandırıcılar olan sakkarin, siklamat ve aspartam kullanımının yoğun miktarlara çıkması kandaki felalanin seviyesinde artışa yol açtığı gibi karaciğerde de hücresel boyutta olumsuz etkilere yol açar.

Günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen ‘Fast food ürünler’ yukarıda belirtilen tüm bu maddelerin her birini kapsamına alması nedeniyle karaciğer açısından en yüksek tehlikeye sahip olan besin grubu arasında ilk sırada yer alır.

Karaciğere Zararlı İçecekler

Kola ve gazoz gibi yüksek miktarda gaz içeren içecekler yüksek asit seviyeleri ile karaciğerde lezyonlara yol açar. Ayrıca tüm alkol ürünleri günümüzde karaciğer hastalıklarının ve problemlerinin en önemli kaynağı olarak kabul edilir. Alkol tüketimine odaklı karaciğerde oluşan hasar, karaciğer yağlanmasından, hepatit ve hatta siroza kadar uzanan geniş bir etki tablosuna sahiptir. Kafein yönünden yüksek değerlere sahip çay ve kahve gibi ürünlerde karaciğerde sorunlara yol açar.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle