Karaciğerde Sarılık Tedavisi Nasıl Edilir? Bulaşma Yolları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karaciğer sarılığı ile kanser riskinin kat ve kat arttığı ortaya çıktı. Özellikle etkileyen faktörlerle beraber olduğunda karaciğer kanseri için risk faktörü artış gösteriyor.

Karaciğerde sarılık vakasının Hepatit virüsleri ile son derece tehlikeli sonuçlar doğurduğunu söylemek mümkün. Farklı 6 tür virüsten viral hepatit olarak bulaşabilen bir sarılık vakasıdır.

Karaciğerde Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğerde enzimi yapılan bilirubin maddesi bazı durumlarda yeteri kadar dışarıya atılamaz. Her insanın vücudunda belirli bir miktar olan ve bu miktarın sürekli olarak atılımı ve üretimi şeklinde devir daim olan sistematik bir durumdur. Ancak safra kesesine aktarılarak atılan bilirubin miktarı bazı durumlarda azalabilir. Özellikle Karaciğerde sarılık tedavisi için bulgular, virüsler ve karaciğerin durumunun sentezlenmesi önemlidir.

Karaciğerde sarılık tedavi edilmediği süreç boyunca kanser riskini de beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar ve uygulanan medikal tedavi metotları tam manasıyla işlevsel olamayabiliyor. Burada karaciğerin işlevini yerine getirip getirmemesinden, Hepatit virüsü taşıyıcısının ne kadar süredir bu tahribata maruz kaldığına kadar birçok faktörden söz edebiliriz.

Vakalar incelendiğinde karaciğer kanseri riskinin büyük çoğunluğunu bu hastalar oluşturuyor. Yani Hepatit taşıyıcısı olanların olmayanlara göre karaciğer kanseri olma şansı 100 kat yükseliyor. Bu muazzam oranda ise bir gün karaciğer kanserine yakalanmama ihtimalinin neredeyse kesin olduğunu vurgulamak mümkün. Haliyle karaciğerde sarılık tedavisi hızlı bir biçimde başlamalı ve sonuca ulaştırılmalıdır.

Karaciğer Sarılığı Bulaşıcı Mıdır?

Karaciğer sarılığı bulaşır mı sorusunun da sıklıkla karşımıza çıktığı söyleyebiliriz. Aslında karaciğer sarılığı nedenleri bakımından viral olarak yayılan Hepatit virüslerini kapsamaktadır. Haliyle bulaşıcı olması son derece yüksek bir ihtimali kapsıyor. İnsanların korkusu ise Hepatit virüsü taşıyıcısı olarak karaciğer kanserine yakalanma olasılığının ne olduğudur. Burada dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin A, B, C, D, E, G virüslerini taşıdıklarını söyleyerek başlayalım.

Yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye’de bile 25 milyonun üzerinde Hepatit virüsü taşıyıcısı var. Bunlar farklı yapılarına bağlı olarak riskli ya da viral iyileşme belirtisi gösterebilen rahatsızlıklara sebep oluyor. Aynı zamanda Karaciğer sarılığı bulaşma aşamasında da birbirinden farklı detaylara sahip.

Hepatit Virüsünde Sarılık Belirtileri Süreci  
Hepatit A 15-45 Gün İçerisinde
Hepatit C 30-180 Gün İçerisinde
Hepatit B 30-180 Gün İçerisinde

Hepatit A ile başlayan ve karaciğer sarılığı için en viral enfeksiyon olarak nitelendirilen türdür. Buna bağlı olarak farkında olmadan virüsü kapmak ve iyileşmek mümkün hale gelir. Tabi ki durum Hepatit B ve Hepatit C için çok daha farklıdır.

Karaciğer kanserine sebep olan virüsler arasında bulunan B ve C için tedavi standartları çok daha farklıdır. Aynı zamanda her bünyede aynı tedavi seanslarının aynı sonucu doğurmayacağı aşikâr.

Karaciğerde Sarılık Tedavisi Ne Kadar Etkili?

Karaciğer sarılığında en belirgin tedavi yöntemi medikal ilaçlardır. Öncelikle oral yolla alınan özel ilaçların kullanımına başlanır. Burada karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesi amaçlanır. Sonrasında ise etkileri ve görülen iyileşme belirtileri saptanır. Duruma bağlı olarak ilaç tedavisi yerine iğne tedavisine geçebilir. Bu tamamıyla doktorun inisiyatifindedir.

Ayrıca karaciğerde sarılık tedavisi başlamadan önce tüm tetkikler yapılarak Hepatit virüslerin saptanması ve karaciğerde oluşmuş tahribatın raporu hazırlanır. Eğer karaciğer kanseri teşhisi var ise kemoterapi eş zamanlı olarak alınmaya başlanmalıdır.

Kanser riskinin artmasını sağlayan faktörler arasında alkol kullanımı ilk sıradadır. Hiç alkol kullanmamış bir kişiyle kıyaslandığında Hepatit virüsü taşıyıcılarının iki kat daha fazla risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda aşırı ve düzenli olarak tüketilen alkolden kaynaklanan karaciğer tahribatları sarılık başta olmak üzere tüm rahatsızlıklarda bariz bir etkene dönüşür.

Uygulanan tedavide karaciğerin fonksiyonel yapısının bozulmamış olması ve uygulanan tedaviye bünyenin cevap vermesi önemli noktalardır. Aksi halde ilaç ve iğne tedavisi ya da kemoterapi başarılı sonuçlar vermeyebilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle