Kara Sarılık Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk arasında yaygın olan kara sarılık hastalığının normalinden çok büyük bir farkı bulunmuyor. Belirtileri, nedenleri ve tedavisi farklılık göstermiyor.

Kara sarılık tabiri halk arasında oldukça yaygındır. Aslında bu bir süreci kapsayan genel bir görüş ile ortaya çıkmıştır. Fakat daha koyu renk bir cilt karalığının etkilerini gözlemlediğini belirten insanlar görebilirsiniz.

Kara Sarılık Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kara sarılık nedir sorusuna cevap verecek olursak halk arasında yayılan görüşü irdelememiz gerekiyor. Tam anlamıyla karaciğerin bilirubin seviyesine bağlı olarak iyileşen ve yaklaşık 3 ay sonrasında yapılan karaciğer testi ile hiçbir belirtisi kalmayan sarılık hastalığının genel adıdır. Bilhassa yaşlı insanların kara sarılık tedavisi diyerek birçok doğal metot geliştirdiklerine şahit olabilirsiniz.

Aslında tıbbi anlamda kara sarılık belirtileri denilerek farklı bir ifade biçiminin yer almadığını söylemek gerekiyor. Yapılan araştırmalar karaciğerden, safra kanalından ve bilirubin seviyesinden kaynaklanan üç tip sarılık olduğunu kanıtlıyor. Ancak hiçbir zaman bu sarılık türleri içine kara sarılık isminde ve belirtilerinde bir seçeneğin dahil olmadığını söylemek gerek.

Sarılık belirtileri yenidoğan bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde her zaman aynı standartlarda görülür. Göz beyazında başlayan ve tamamıyla sarı rengi görebildiğiniz bir noktaya kadar ilerleyen bir reaksiyon söz konusu olabilir. Sonrasında üst gövde, alt gövde, kol ve bacaklar ile birlikte uzuvların en ucuna ulaşılır. El ve ayaklara kadar gelen benzin sararma durumunda daha koyu bir renk gördüğünü belirten çok fazla insana rastlanır. Ancak tıbbi literatüre göre böyle bir cilt kararması dermatolojik sorunların sebebi olarak açıklanır.

Kara Sarılık Nedenleri

Kara sarılık nedenleri araştırıldığında bazı ortak semptomlar içeriyor olabilir. Örneğin sarılık belirtileri arasında çok sık gördüğümüz bir takım sararmalar vardır. Ancak bunların hiçbirisi deri veya cilt tipinizle ilgili değildir. Oysa tam tersine cildin pigment seviyesindeki gelişmeler buna sebep olabilmektedir.

Yani sarılıktan bağımsız olarak gelişen dermatolojik bir rahatsızlığın etkisiyle daha koyu cilt rengine ulaşılması mümkün olur. Fakat kara sarılık belirtileri olarak bunun lanse edildiğine fazlasıyla rastlayabiliriz. Belirtileri sonrasında yapılan tetkik ve testler net olarak bazı karaciğer ve safra sorunlarını ortaya koyabilir.

Yalnızca enzim yetersizliği veya atılamayan enzimler noktasında da kara sarılık belirtileri dediğimiz durumla karşılaşabiliriz. Her ne olursa olsun cilt renginde böylesine bir değişiklik görüldüğü anda doktora başvurmakta kesinlikle fayda olduğunu söylemeliyiz. Genellikle insanların birçoğu sarılık olduğunun farkına bile varmayabiliyor. Eğer önemsiz bir enzim ve hormon dengesizliği ya da Hepatit A gibi kısa vadeli virüs enfeksiyonları ise sorun olmayabilir. Fakat nedenleri arasında viral Hepatit virüsler ya da daha ciddi problemler varsa sorunların ortaya çıkması elzemdir.

Kara Sarılık Tedavisi

Kara sarılık tedavisinin normal şartlarda uygulanan bir sarılık tedavisiyle aynı standarttadır. İnsan vücudunda bilirubin miktarının yetersiz seviyede olması ya da üretilen enzimin işleme ve atılma aşamasında karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ciddi bir tedavi sürecini başlatacaktır.

Sarılık tedavisinde en temel ilaç türü interferon olarak bilinmektedir. Doktorların teşhisi kesin suretle yaptıktan sonra bu tedaviye başvurması oldukça sık görülen bir tercihtir. Zira başka bir tedavi metodundan önce her hastada denenmektedir. Eğer istenilen iyileşme belirtileri alınmazsa kara sarılık tedavisinde iğne kullanımına geçilir.

İğne ile sarılık tedavisi yapılırken normal medikal tedaviden çok daha olumlu sonuçlarla karşılaşılır. Fakat bunun bünye aşamasında tepki verip vermeyeceğinin bir garantisi olmadığını söylemeden geçmeyelim. Birçok kişinin kara sarılık tedavisi için doğal yöntemlere başvurduğunu görmek mümkündür. Oysa medikal tedavinin ardından bunu yenebilmenin yegane yöntemi Fototerapi tedavisidir. Işık tedavisi uygulanarak sarılık iyileşme sürecini çok daha etkin kılmak mümkündür.

Tedavi Türlerinin Görülme Sıklığı  
Interferon İle Medikal Tedavi  %60
İğne İle Medikal Tedavi %25
Fototerapi %15

 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle