Hepatit B Tedavi Edilebilir mi? Ne Kadar Zamanda Kurtulabiliriz?

Hepatit B tedavisi için medikal anlamda araştırmalar sürüyor. Farklı bileşenlere sahip ilaçların haricinde bitkisel yöntemlerle de enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.

Hepatit B enfeksiyonunu yaşayan milyonlarca insan olduğunu söyleyebiliriz. Bu oranın ülkemizde bile oldukça yüksek olduğundan söz edebiliriz.

Hepatit B Tedavi Yöntemleri

Hepatit B’nin tedavisi var mı sorusu sıklıkla soruluyor. Burada iki farklı ayrımdan söz etmek gerek. Akut ve kronik olarak gelişen ve her zaman karşımıza çıkabilen bir probleme dönüşen HBV iyileşme açısından burada ayrılıyor. Akut olarak gelişip seyreden bir HBV vakasından kurtulmak birkaç ay sürüyor. Kaldı ki bu süreç zarfında da tamamıyla HBV bağışıklığı ile birlikte hastalıktan kurtulmuş oluyorsunuz.

Ancak Hepatit B kronik evreye girdiği an itibariyle uzun bir süreçten söz etmek mümkün oluyor. Örneğin Hepatit B tedavisi tamamen takip aşamasına indirgenebilir veya hiçbir müdahale etmeden izlenebilir. Her Hepatit B taşıyıcısı için tedavinin zorunlu olmadığını belirtmek gerekir. 20 yıl boyunca bu virüsü taşıyan ve pasif olarak bu şekilde hayatını sürdüren milyonlar vardır.

Fakat Hepatit B tedavisi için farklı ilaç türlerinin uygulanabilirliğinden söz etmeliyiz.

   
Türkiye’de Hepatit B Taşıyıcılığı %7-8
Hepatit B Taşıyıcılarında Siroz ve Kanser Oranı %15-20

Burada Türkiye’de Hepatit B taşıyıcısı olanların nüfusa oranını ve bu oran içerisinde siroz ve karaciğer yetmezliği gelişme oranını inceleyebilirsiniz. Ölüm ile sonuçlanan Hepatit enfeksiyon vakalarına oldukça az rastlanmaktadır. Enfeksiyonu yatıştıran ve mevcut etkilerini azaltan yönleri kullanılan ilaçlarla mümkün olabilir.

Hepatit B’den Tamamen Kurtulmak

Hepatit B’den tamamıyla kurtuldum demek için çok uzun bir süreç geçmesi gerekebilir. Örneğin şu sıralar hayatınızda dikkat etmediğiniz bazı unsurlar olabilir. Beslenme standartlarınızı karaciğer rahatsızlığınız ile bağdaştırarak kontrol altına almanız gerekir. Aynı zamanda Hepatit B’nin yayılımı ve enfekte halini bitirecek ilaçlar tüketmeniz gerektiği doktorunuzca size aktarılacaktır.

Fakat tüm dikkatlere ve kontrollere rağmen Hepatit B tedavisinin mümkün olabilmesi için 15-20 yıllık bir taşıyıcılık mümkün olabilir. 2014 yılından itibaren çok daha komplike tedavi metotları türediğini söylemeliyiz. Eskiden ağrılı ve belirli oranda etkiler gösterirken farklı yan etkilere sebep olan durumlarla karşılaşılıyordu.

Uzmanların geliştirdiği ilaçlar ise tamamıyla etki oranını %30 ile %40 oranında arttırarak Hepatit B’nin tedavisi için daha işlevsel sonuçlar yarattı. Yinede tedavisi var mı sorularının kesilmediğini ve taşıyıcılık sürecinin kısalmadığını belirtmeden geçmeyelim.

Mevcut Hepatit B tedavisinde her hasta için farklı bir yol izlenebilir. Kimisi için ilaç tedavisi her zaman devam ederken bazılarında pasif izleme hakimdir. Yani bir başkasına verilmiş olan ilaç size iyi gelecek diye bir yanılgıya düşmeyin. Size yazılmamış bir Hepatit B ilacını tedavi amaçlı kullanmayın.

Hepatit B Ne Kadar Zamanda Geçer?

Hepatit B iyileşme süresinde kısalma var mı sorusunun halen daha sık sık sorulduğunu belirtmek gerek. Burada kronikleşen bir viral enfeksiyondan söz ediyorsak süreci belirlemek imkânsız. Vücudundan tamamen atarak HBV’den kurtulan insanların büyük çoğunluğu ortalama 15-20 yıl boyunca taşıyıcı oldu.

Bu taşıyıcılığın kişisel anlamda hiçbir zararı olmadığını ve pasif olarak yıllarca vücudunuzda idame edebileceğini söylemeliyiz. Aynı zamanda da kronik Hepatit B var mı yok mu diye testlerinizi mutlaka aksatmadan yapmalısınız. Bunun farkında olmayarak taşıyıcılığı süren çok fazla insan olduğu ortaya çıkmıştır.

Uygulanan tedavilerde genel olarak Hepatit B hastalarının dışa dönük bir biçimde yaşamalarını sağlamak temel amaca dayanıyor. Çünkü taşıyıcılık evresinde bulaşıcı olmamasını sağladıktan sonra yaklaşık 20 yıl boyunca kontrollerin sürebilmesi mümkündür. En kötü ihtimalle 6 ay veya her yıl kontrollerde patolojik değerler ve kan sonuçlarına bakılmalıdır. Hepatit virüsünden tamamen kurtulma evresinin akut enfeksiyonlar haricinde kısa sürelerde mümkün olmadığını vurgulamakta fayda var.

Genellikle insanlarda yakın çevrelerine bulaştırmak veya kendi hayat standartlarını düşürecekmiş gibi bir algı yarattığı kesin. Fakat Hepatitle yaşamaya alışmak ve bu kurallar çerçevesinde hayatınıza devam etmek önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle