Hepatit B Bağışıklığı Nasıl Bulaşır? Hastalar Nasıl Beslenmelidir?

Hepatit B bağışıklığı gerek aşı ile gerekse kendiliğinden görülebilir. Kendiliğinden görüldüğünde daha da uzun süre gözlemlendiği gerçektir.  

Hepatit B olanlar için yapılan testlerde bazı ilginç sonuçlarla karşılaşılabilir. Genellikle HBV virüsüne ilişkin enfeksiyon bazlı testler uygulanırken hastalığa karşı bağışıklık oluşup oluşmadığı da kontrol edilir.

Hepatit B Bağışıklığı Nedir?

Hepatit B virüsünün etkileri her geçen gün daha da iyi saptanıyor. İlaçlar ve tedavi unsurları buna uygun şekilde tekrardan tasarlanıyor. İnsanların aklına gelen sorulardan birisi ise Hepatit B bağışıklığı nedir ve oluştuğunda yaratacağı faydalar nelerdir şeklinde oluyor. Gerçekten bağışıklık denildiğinde aklımıza olumlu şeyler gelmesi normal. Vücudumuzun savunma sistemi tarafından HBV yenildiğinde kalıcı olarak bağışıklık kalıyor.

Bu bağışıklık herhangi bir ilaca ihtiyaç duyulmadan akut Hepatit B vakasının sonuçlanması ile mümkün olabiliyor. Tabi nadir olarak tam bağışıklığın oluşmadığı dönemler gözlemlenebiliyor. Hastalığın vücudumuz tarafından tamamıyla yok edilmesi ve önlemlerin kalıcı olarak alınmasını kapsamaktadır. Bağışıklık aynı zamanda herkes için uygulanan Hepatit B testleri kapsamında ortaya çıkan bir detaydır. Hepatit olanlar için bağışıklık nedir sorusundan ziyade ne kadar sürer diye merak ediliyor.

Bu aşamada ise minimum süreç olarak 15 yıl ile başlayan zaman dilimleri rahatlıkla belirtilebilir. Bağışıklık kazanma 6 aylık süreçte sonuçlanır ve yapılan antikor ve antijen odaklı testlerde kendisini belli eder. Oluşan bağışıklık sonrasında herhangi bir aşılama evresine ihtiyaç duyulmaz.

Hepatit B Bağışıklığı Nasıl Kazanılır?

Hepatit B bağışıklık ile tamamıyla vücudumuzda hükümsüz bir hal alır. Karşı tarafın taşıyıcı olması ve bize geçirebilme ihtimali korkutmamaya başlar. Bunu standart olarak aşı olduğunuzda yaşadığınız koruma gibi görebilirsiniz. Tabi ki aşıya kıyasla en büyük avantajı Hepatit B virüsüne hiçbir müdahale edilmeden daha sağlıklı biçimde bir bağışıklığın sağlanmasıdır.

Burada kişinin pek yapması gereken bir şey yok. Vücudumuzun tamamıyla kendi öz dinamikleri buna neden olacaktır. Genellikle de insanların çok büyük bir çoğunluğunda bu reaksiyon gözlemlenmektedir.

Bağışıklık yaşa göre değişir mi  
Çocuklarda %5
Erişkinlerde %50
Yetişkinlerde %80-90

Çocuk yaşta daha düşük olmasının yanında yetişkinlerde %90’a kadar ulaşan bir bağışıklık oluşabilir. Ancak vücudumuzun enzimleri ile doğrudan alakalı olan bu durumun testler ile sonuç vereceğine emin olabilirsiniz.

Hepatit B’de bağışıklığı gösteren kan testi sonuçları arasında şu şekilde bir tabloyla karşılaşıyoruz. Eğer HBsAg negatif çıkıyor, Anti HBs ve Anti HBc testleri pozitif çıkıyorsa doğal bağışıklık oluşmuş demektir. Tabi ki bu doğal Hepatit bağışıklığı suni yollarla meydana gelebilmektedir.

Ancak bu test sonucu tamamıyla hastalığın geçirildiğini ve bu aşamada herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı anlamına geliyor. Oluşan kalıcı ve kendiliğinden oluşan bağışıklık ile Hepatit B kan testi sonuçları her zaman bu şekilde sabit çıkacaktır. Çünkü karşınızdaki partner veya etrafınızdaki insanlar HBV olsa bile bağışıklık uzun bir zaman sürer. Size bulaşma ihtimali olmaz ve kan verebilir ya da kan ile temas edebilirsiniz.

Hepatit B Bağışıklığında Beslenme

Hepatit B beslenme ile bağışıklık doğrudan alakalı temel unsurlar değildir. Sadece Hepatit viral bir enfeksiyon olup sağlıklı bir bağışıklık sistemini aşamayabilir. Sağlıklı bir bağışıklık ve vücut yapısı içinse beslenme son derece önemlidir.

Hepatit B bağışıklığı her zaman aşı ile uygulanmaya çalışılan kontrol mekanizmasına benzetilmektedir. Yalnızca aşı ile yapılandan çok daha etkili ve daha uzun ömürlü olarak yapılıyor.

Kan testlerinde ciddi bir sonuç olup olmadığı mutlak suretle ortaya çıkmaktadır. Örneğin daha önce Hepatit virüsü kapıp kapmadığınız, bu aşamada bağışıklık olup olmadığı, aşıdan kaynaklanan bir bağışıklığın olup olmadığı gibi durumlardan söz edebiliriz.

Eğer beslenme düzenini kurarak Hepatit B bağışıklığı için sağlıklı beslenmek istiyorsanız kesinlikle karaciğeriniz ile dost yiyecekler tüketmelisiniz. Aynı zamanda antioksidan, enerji veren, koruyucu etkisiyle öne çıkan besinler favoriniz olmalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle