Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer? Evde Uygulanabilir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde sarılık iyileşme süresini etkileyen faktörler beslenme ve korunma gibi durumları kapsıyor. Tedavisi standartlar uygulamaları kapsayarak doktor tarafından tercih ediliyor.

Bebeklerde sarılık tedavisi oldukça önemli bir konudur. Zira yenidoğan bebeklerin sarılık teşhisi ile yüz yüze kalmasıyla beraber anne ve babanın çözüm arayışları artar.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Bebeklerde sarılık teşhisi son derece sık görülen bir durumdur. Öncelikle bunun geneli kapsayan geçici bir reaksiyon olabileceğini unutmamalısınız. Günümüzde yaşanan doğumlarda bu oranın yarı yarıya seviyesinden daha fazla olduğu ise araştırmalar sonucu netlik kazanmıştır.

   
Normal Zamanında Doğanlar %60
Erken Doğanlar (Prematüre) %80

Yani hastanelerde gerçekleşen doğumlarda 9 aylık sürecin ardından doğan bebeklerin her 10 tanesinin 6’sında fizyolojik sarılık teşhisi konulur. Bu sıradan olmasına karşın belirli bir süre geçmemesi halinde kalıcı sorunlara yol açabildiğini belirtmemiz gerekir.

Fizyolojik sarılık bebeklerde olan yaygın bir rahatsızlıktır. Kendiliğinden veya yapılan ilaç tedavisi ile kısa sürede geçmesi mümkündür. Genel anlamda 4-7 gün arasında tamamıyla ortadan kalkan belirtileri ile endişeyi geride bırakmanızı sağlar. Tabi ki bazı bebekler tedavi edilir fakat bu süreç zarfında bilirubin seviyesi belirlenen referans değerlerin altına düşmez. Haliyle tedavi olan bebek halen daha fizyolojik sarılık tedavisi sürdürülerek etkilerin azaltılmaya çalışıldığı bir ortama maruz kalır.

Burada ilaç tedavisinin haricinde Fototerapi yani ışık tedavisi uygulanabilir. Her ne kadar anneler ve babalar bebeğine zarar geleceğini düşünseler de bu asılsızdır. Fototerapi çocuğa zarar veren bir tedavi şekli değildir. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde tedavinin uygulanmayacağından emin olabilirsiniz.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Bebeklerde sarılık tedavisi evde yapılabilir mi diye merak eden çok fazla insan var. Aslında sarılık tedavisi için evde uygulanabilecek bir tedavi şekli olamaz. Çünkü karaciğer enzimlerini ilgilendiren, vücutta bulunan virüslerin yol açabileceği, safra kanalı ile bağıntılı olan Doğal olarak sizin evde uygulayabileceğiniz sarılık tedavisi metotları ancak iyileşme süresini olumlu yönde etkileyen faktörleri kapsayacaktır.

Zaten doktorunuz bebeğinizin sarılık tedavisi için uygulamanız elzem olan bazı detayları sizlerle paylaşacaktır. Sarılık olan bebeklerde evde hijyenik bir ortamda iyi bakılması gerekir. Her bebek için gerekli standart şartların sağlanması kesinlikle önemlidir. Ayrıca daha sık emzirmek ve anne sütüyle yeteri kadar beslemek ilk öneriler arasındadır.

Doktorunuz bu tip önerilerini sizlere net bir biçimde sunacaktır. Sarılığa evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri araştırıldığında sıvı tüketiminin önemini bir kez daha anlayacaksınız. Bebeğinizin kaybını geri kazanması metabolizma için fazlasıyla önem teşkil eder.

Bebeklerde Sarılık Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde sarılık ortalamaya bakıldığında 4 ile 7 gün arasında geçmektedir. Tabi ki fizyolojik ve patolojik sarılık vakalarına bağlı olarak neden olduğu araştırılmalıdır. Zaten bebeklerde sarılığın tedavisi neden olan faktör tespit edildikten sonra yapılır. Doğumdan 24 saat sonra tüm bebeklerde başlayan belirtiler minimum 3 gün boyunca devam eder. Doğumun üzerinden geçen 4.gün ise etkilerin azalmaya başladığı fark edilir.

Bebeklerin iyileşme evresi maksimum 7 günü bulabildiğinden endişe etmeye gerek yoktur. Hatta prematüre doğumla kucağınıza aldığınız bebeğinizin sarılık iyileşme süresi 10 günü aşabilmektedir. Tüm risk faktörleri önceden tespit edilerek olası müdahaleler için uygun ortam sağlanır.

Bebeklerde sarılık tedavisinin süresi 14 günü aştığı halde sonuç vermiyorsa risk faktörleri konuşulabilir. Başta beyin gelişimini önleyici veya olumsuz etkileyen bazı unsurların ortaya çıkabileceğini söylemek gerek. Ancak ilerleyişin bu raddeye gelmeden durdurulması sağlanmaktadır. Bebeklerin ilaç tedavisi ve iğne tedavisi dışında fototerapi ile sarılık tedavisine alındığını söylemek mümkündür.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle