Bebeklerde Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşamaları ve Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde sarılık tedavisinin aşamaları ve fototerapi tedavisinin yan etkileri üzerine bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşamalarıyla birlikte yenidoğan sarılığının tedavi bilgileri aşağıdadır.

Bebeklerde sarılık tedavisi günümüz teknolojik imkânları ile çok kısa sürelerde tamamlanmaktadır. Elde edilen olumlu sonuçlar neticesinde de endişeye mahal verilmeden bilirubin seviyesi ideal noktaya düşürülmektedir.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yenidoğan sarılığı tedavisi birçok hastane ve kliniklerde fototerapi metoduyla uygulanmaktadır. Ancak tedaviye gerek olmayan durumların sıklıkta olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Sık gözlemlenen anne sütü sarılığı gibi vakalarda kendiliğinden 1-2 günlük iyileşme süreciyle ortadan kalktığını söylemeliyiz. Aynı zamanda sarılık kaç gün sürer ve bebeklerde iyileşme belirtisi ne zaman ortaya çıkar denildiğinde daha da kısa süreçlerden söz etmemiz mümkün hale geldi.

Teknolojik gelişimin bize getirdiği en önemli avantaj ise kuvöz standartlarının iyileşmiş olmasıdır. Eskiden Fototerapi tedavisinde tek bir noktadan çıkan Ultraviyole ışınları bebeğin vücuduna nüfuz ediyordu. Doğal olarak uzun süre boyunca buna maruz kaldıktan sonra bilirubin seviyesinde bir düşüş gözlemleniyordu.

Oysa şu sıralar tünel kuvöz yönteminin yayıldığını ve daha fazla karşımıza çıktığını görüyoruz. Burada kuvöz içerisindeki her noktadan aynı dalga boyunda ışın bebeğe doğru hareket ediyor. Ayakları, sırtı, göğüs bölgesi, başı ve bacakları aynı anda aynı derecede ışına maruz kalıyor. Yalnızca gözlerine bir uyku gözlüğü takılarak kuvöz içerisine yerleştirildikten sonra hiçbir zararı olmadan tedavi tamamlanıyor.

Bebeklerde Sarılığın Tedavi Aşamaları

Bebeklerde sarılığın tedavi aşamaları bilirubin seviyesine göre şekillenebilir. Bazı bebeklerde bu seviyenin kan testi sonucunda 2-8 mg/dl seviyesinin üzerine çıkmadığı görülür. Tehlikeli olan durum ise 16 mg/dl ve 20 mg/dl gibi yüksek seviyelerde meydana gelir. Her ne olursa olsun bilirubin seviyesi tedavi edilir ve gerek görüldüğü takdirde göbek bağından kan değişimi yapılarak net bir sonuç elde edilir.

Bebeklerde sarılık tedavisi son derece gelişmiş belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Ancak kan değişimi yapılabilmesi için öncelikle Fototerapi yönteminin uygulanıp sonuçsuz kalması gerekiyor. Hiçbir tedavi metoduyla bilirubin seviyesi beklenen düşüşü göstermezse kan değişimine başvuruluyor. Bebeklerde olan sarılık çoğunlukla fizyolojik bir reaksiyon olmasından ötürü 4-7 gün içerisinde tüm etkileri ortadan kalkarak kayboluyor. Risk faktörünün daha da yükseldiği evre ise 14 gün itibariyle başlıyor.

Tedavi Aşamaları  
İlk Tedavi Doğru Beslenme ve sıvı tüketimi
İkinci Tedavi Kuvöz ile Fototerapi
Üçüncü Tedavi Kan Değişimi (10-14 günden uzun sürerse)

Eğer bebeğinizin kan değerleri normal seviyenin üzerinde çıkarsa doktorunuzun değerlendirmesiyle tedavi seçenekleri gözlemlenir.

Halk arasında yaygın bir biçimde konuşulan Fototerapi zararları ise tamamıyla söylentidir. İnsan sağlığına zarar vermeyecek dalga boylarıyla gönderilen Ultraviyole ışınlarının bebeğinize hiçbir zararı olmayacağından emin olabilirsiniz. Fakat bu tedavinin yapılmaması ve bilirubin seviyesinin düşürülememesi durumunda beyin ve motor gelişiminde ciddi sorunlar gözlemlenebilmektedir.

Bebeklerde Sarılık Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde sarılık tedavisinde kaç gün sonra iyileşme görülür konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Öyle ki bebeğinizin doğduğu süreç, kilosu, vücudundaki stabil kan değerleri, bilirubin seviyesi gibi çok sayıda faktör incelenmelidir. Hatta annenin diyabet hastası olması bile burada etkileyen bir faktöre dönüşür.

Bebeklerde sarılık iyileşme süresi için en net cevabı doktorunuzdan alabilirsiniz. Bunun haricinde normal şartlarda 4-7 gün arasında süren bir tedavi mümkün olabilir. İlk 24 saat dolduktan sonra görülen etkileri hesaba kattığımızda da 1 haftalık bir süreçten söz edebilmekteyiz.

Burada prematüre bebeklerin sarılık tedavisi 10 günü aşan bir süreci kapsamaktadır. Fakat genel kanı 14 günden uzun süren sarılık reaksiyonlarının tehlikeli olacağını gösteriyor. Yaşanan sorunun sebebi bulunduğunda tedavi şartları tekrar gözden geçirilebilir. Anneden geçen bir virüs veya hastalık, anne sütü, yetersiz beslenme, yetersiz sıvı veya tuvalet ihtiyacı gibi durumların tamamının izlenmesi ve raporlanması gerekir. Düzenli beslenme ve tuvalet ihtiyacı ile bilirubin seviyesi 3-4 gün içinde ideal seviyeye düşebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle