Bebeklerde Sarılığa Ne İyi Gelir? En Etkili Tarifler ve Tavsiyeler Nelerdir?

Bebeklerde sarılık ilk hafta içerisinde fizyolojik veya patolojik bulgulara göre gözlemlenir. Burada etkili beslenme gibi tavsiyeler iyileşme sürecini ciddi oranda hızlandırır.

Bebeklerde sarılığa ne iyi gelir sorusunun sık sık karşımıza çıkması normaldir. Çünkü fizyolojik sarılık belirtileri her bebeğin risk altında olduğu bir etmendir.

Bebeklerde Sarılığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde sarılığa iyi gelen şeyler tamamıyla bilinçli olarak uygulanmalıdır. Halk arasında yaygınlaşan ve aslında tedavi noktasında hiçbir işe yaramayan çok fazla etkenden söz edilebilir. Öncelikle bebeğinizin sarılık belirtilerinin bilirubin seviyesinin artmasından kaynaklandığını bilmeniz gerek. Bu minvalde de uygulanacak tedavinin veya iyi olan tavsiyelerin bu seviyeyi düşürmek üzerine olması gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Öncelikli olarak bilirubin seviyesinin karaciğer düzensizliği veya gelişmemesi sebebiyle ortaya çıktığı bilinmelidir. Haliyle kan testi ve bebeğinizin diğer tüm tahlilleri uzman bir hekim tarafından görülmelidir. Sonrasında doktorunuzun tavsiyeleriyle yenidoğan sarılığı için tedavi metotları başlar. Haliyle sarılığa iyi gelen faktörler üzerine konuşulabilir.

Birçok sarılık vakasının maksimum 10-12 gün içerisinde tüm etkilerini yitirdiğini bilmelisiniz. Burada hiçbir müdahale yapılmasa dahi bu sonuç gözlemlenir. Yalnızca farklı sebeplerden ötürü patolojik sarılık saptandığında durumun ciddiyeti üzerine konuşmak mümkün olacaktır. Bebeklerde sarılık tedavisi Fototerapi ile yapılır. Yani ışık tedavisi olarak bilinen, özel kuvözler olan tünellere yatırılması ve burada gözetim altında tutulmasıyla iyileşme sağlanır.

Yinede halk arasında etkili veya etkili olmayan birçok farklı yenidoğan sarılığına iyi gelen tavsiye duyabilirsiniz. Bunları bilinçsizce uygulamak daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Bebeklerde Sarılık Döneminde Beslenme ve Emzirme

Bebeklerde sarılığa iyi gelen yöntemler arasında beslenme yani emzirme en önemli faktördür. Bebeğinizin bilirubin fazlalığını atabileceği yegane nokta idrar ve kaka olarak tanımlanır. Yani çocuğunuzun sindirim sisteminin düzenli çalışması, gelişimini sürdürmesi ve boşaltım sistemiyle bilirubin seviyesini vücuttan atması sağlanır.

Haliyle bebeğin düzenli olarak anne sütüyle emzirilmesi önemlidir. Burada da anne sütü sarılığı gibi bir durumla karşılaşılması mümkündür. Mevcut sarılık tedavisi için Fototerapi dışında beslenme konusunda anne ve yakınlara gerekli bilgiler verilir. Günümüzde sık rastlanan anne sütünün yetersizliği durumu burada engel teşkil edebilir. Annenin gebelik boyunca beslenmesine dikkat etmesi ve doğum sonrasında da bunu sürdürülebilir kılması önem taşımaktadır.

Bebeğin düzenli emzirilmesi ve idrar ya da dışkı çıkarması bilirubin seviyesini düzeyli bir biçimde azaltacaktır. Dolayısıyla kısa sürede sarılık belirtileri yenidoğan bebeklerde azalarak yok olacaktır. Doktorunuzun çocuğunuz için vereceği medikal tedavi önerilerine kulak asmanız önemlidir. Bazen gelişim bozuklukları ve kısa sürede bilirubin seviyesinin çok üst seviyelerden düşürülmesi için ilaç tedavisine başvurulabilir.

Bebeklerde Sarılığa İyi Gelen Tavsiyeler

Bebeklerde sarılığa iyi gelen tavsiyeler için güneş ışığının öneminden de söz etmek gerekiyor. Etki sırasına göre gruplandırdığımızda bilirubin seviyesini beslenme ve güneş ışığı ikilisinin ciddi oranda düşüreceğinden emin olabilirsiniz.

   
Düzenli Emzirme %40
Düzenli Boşaltım(İdrar ve Kaka) %30
Güneş Işığına Çıkmak %30

Uzmanların önerilerine baktığımızda  düzenli olarak her gün güneş ışığının zararsız olduğu saatlerde bebeğinizin buna maruz kalması dikkat çeker. Aynı zamanda sürekli olarak emzirme ve buna bağlı olarak bebeğin boşaltım yapması sağlanmalıdır. Zaten düzenli beslenme bebekler için sindirim ve boşaltım sistemlerinin çalışmasını sağlayacaktır.

Hemen herkesin bildiği ve aslında tıbbi anlamda hiçbir faydası olmayan bazı metotlardan söz etmek gerekiyor. Bebeklerde sarılığa iyi gelen yiyecekler olan bilirubin seviyesini arttırabileceği gibi kilo dengesizliği oluşturabilir. Yine iyi gelir diye uygulanan alakasız etkilerin burada risk faktörü oluşturacağını söylemek gerek.

  • Bebeği florasan ışığında yatırmak: Asla Fototerapi yerine geçmez ve bilirubin seviyesini düşürmez. Aksine gözlerine zarar verir.
  • Bebeği sarı giydirmek: Bebeğinizin bilirubin seviyesiyle yakından uzaktan bir ilgisi yoktur.
  • Bebeğe şekerli su içirmek: Bebeğin kilo kaybetmesine ve iç organların gelişimini önleyen etkilere yol açar.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle