Karaciğer Kisti Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Karaciğer kistleri genellikle bir belirti vermeyen içi sıvı dolu olan ve ince duvarlarla kaplı olan kesedir. Karaciğer kisti doğumdan gelişeceği gibi daha sonradan bir takım parazitlerle de bulaşabilir.

Karaciğer Kisti 

Karaciğer kistleri basit kistler ya da köpek kisti olarak adlandırılmaktadır. İçerisinde hava, sıvı ve katı maddeler bulunmaktadır. Genellikle bir belirti vermeden karaciğer üzerinde büyümektedirler. Ultrason, bilgisayarlı tomografi ya da MR sonucunda teşhis edilirler. Echinococcus granüloz paraziti nedeniyle oluşan halk arasında köpek kisti olarak tanımlanan kist karaciğer üzerinde büyür. Patlaması durumunda iç organlara zarar vererek hayati risk taşır. Bu nedenle de tedavi edilirler. Karaciğer kistleri safra kanalında malformasyon sonucunda da oluşmaktadır. Bazı kişilerde de kist doğumsal olarak görülmektedir. Fakat sıklıkla bir takım hayvanların dışkıları, tüyleri ve eti ile bulaşmaktadır. İnsandan insana bulaşmazlar. Çok fazla belirti vermemektedirler.

Büyümesi durumunda bazı kişilerde karın şişkinliği, ağrı görülebilir. Kistin kanaması gibi durumlar da görülebilir. Bu durumda ağrı şiddetlenecektir. 

Tedavisi

Kişilerde kistlerin büyümesi abdominal distansiyon olan deformeye yol açacaktır. Karın sağ üt bölgesinde ağrı meydana geldiği durumlarda kistin büyüklüğü 4 santimi geçmektedir. Bu durum içerisinde kişilerde ilk olarak kistin tam olarak büyüklüğünü anlamak amacıyla bilgisayarlı tomografi ya da MRçekilerek hem hangi yerde olduğu hem de büyüklüğü anlaşılacaktır. Eğer ki karaciğer kistleri basit olarak adlandırılan ve herhangi bir belirtisi olmayan kistler olması durumunda doktor tarafından bir tedavi uygulanmayacaktır.Kişi sürekli kontrol altında tutularak zaman zaman bilgisayarlı tomografi ve MR çekilerek kistin büyüyüp büyümediği tespit edilmelidir.

Perkütan Tedavisi: Perkütan tedavisi ultrason ya da fluoroskopi denilen görüntüleme cihazı yardımıyla yapılmaktadır. Kist neredeyse o yerden bir iğne yardımıyla girilir. Kistin içinin boşaltılması krateter adı verilmekte olan çok ince bir hortum yerleştirilmektedir. Sıvı çekilerek boşaltılacaktır. Bu sıvı boşaltma işlemini Radyoloji uzmanları yapar. Fakat birçok hastada tekrarlama riski olması sebebiyle daha sıvı boşaltımı gerçekleşmekte olan kişilerde bir süre sonra tekrarlama riski bulunmaktadır. Hastaya genel anestezi ve ağrısını dindirmek amacıyla verilen ağrı kesiciler sonucunda hastanın herhangi bir şey hissetmeden kist içerisine iğne ile girilecektir. Sıvı tamamen boşalttıktan sonra içerisine bir sıvı enjekte edilecektir. Kistin yırtılıp yırtılmadığı kontrol edilmelidir. Kistin sıvısını boşaltan doktor tarafından kist içerisinde bulunan parazitleri öldürmek amacıyla hipertonik ve alkol içeren bir karışım bölgeye enjekte edilmelidir. Daha sonradan kateter kişilerde birkaç gün drenaj ile tutulmalıdır. Bu sayede kişiden sıvı gelip gelmediği dren sayesinde anlaşılacaktır. 

Cerrahi Yöntem: Karaciğer kisti eğer ki cerrahi yöntem ile alınması uygun görüldüğü zaman günümüzde %90 karaciğer kist ameliyatları laparoskopik yöntem ile yapılmaktadır. Karın bölgesinden 3 tane ufak kesi yapılarak, özel bir kamera yardımıyla hastanın içerisine verilen karbondioksit gazları ile karın şişirilir. Ve bir kamera yardımı ile karaciğere bu 3 delikten ulaşılarak ameliyat işlemine başlanır. Genel cerrah tarafından ve genel anestezi altında yapılan ameliyat işlemi 1.5 saat ile 2 saat arasında değişmektedir. Kist karaciğerden dikkatli bir şekilde dokulara zarar vermeden çıkartılır. Ardından endoskopik bir torba içerisine konularak, küçük kesiklerden birinden patlatılmadan çıkartılır. 

Ahmet Maranki Bitkisel Kür Tarifi

  • 1 avuç maydanoz;
  • 1 tane limon;
  • 1 tatlı kaşığı bal;
  • 500 gram su.

Dr. Ahmet Maranki tarafından verilen bu kür karaciğer kistine tedavisinde başarılı olduğu kadar karaciğer sağlığı açısından da çok önemli olmaktadır. 1 avuç maydanoz 500 gram suyun içerisine atılarak 10 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan üzerine 1 tane limon sıkılır. Ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Sabah ve akşam 1 bardak içmeniz önerilmektedir. Kürün süresi 21 gün olmaktadır. Daha sonradan 1 hafta ara vermelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle