Karaciğer Kistine İyi Gelen Bitkisel Tedavi

Karaciğer kistleri küçük ve basit olması sonucunda karaciğer kaviteleri genellikle bir belirti vermediğinden ve ağrı yapmayacağı için tedaviye de ihtiyaç duyulmayacaktır. Büyük olan sıvı olu kaviteler ise karın sağ üst kısmında şiddetli ağrı ya da başka belirtiler vermesi için tedavi edilmesi gerekmektedir.

Karaciğer Kisti

Kist, karaciğer üzerinde ya da içerisinde oluşan içerisinin sıvı dolu olduğu 25 santime kadar büyük boyutlara sahip olabilir. Karaciğer kisti eğer ki büyük değilse, herhangi bir belirti vermez. Büyük olduğu zamanlarda ağrı, şişkinlik yapabilir.

İyi huylu olan kistlerin teşhisi ultrason, MR ve bilgisayarlı tomografi sonucunda konulacak ve kistin büyüklüğüne uygun olarak tedavisi yapılacaktır. Geleneksel tıp sayesinde kistin büyümesi engellenecek olduğu gibi aynı zamanda da küçülmesi de söz konusu olacaktır. Hidarik kist, kişilere köpek ısırması sonucunda bulaşan parazitten, kirlenmiş içme suyundan, yıkanmamış yenen sebze ve meyvelerden bulaşmaktadır. Bu nedenle meyve ve sebzeleri bol temiz su ile yıkanması gerekmektedir.

Ne İyi Gelir?

Enginar: İçerisinde bulunan Cynarin maddesi karaciğere çok faydalı olmaktadır. Safra asidinin yeteri miktarda salgılanmasını sağlamak amacıyla karaciğeri uyarmaktadır. Quersetin ve rıtin isimli antioksidanlar yapraklarında bulunmaktadır. Karaciğer kisti teşhisi konulduğu zaman kistin büyümesini engelleyecek ve karaciğer de enzimlerin normal seviyesine inmesini sağlayacaktır. İyi gelen yiyecekler her zaman için tüketilmelidir.

Kereviz: Mineral bakımından çok zengindir. Kist oluşması durumunda sizlerde çiğ olarak tüketmeniz önerilmektedir. Haftada bir defa çiğ olarak tüketmeniz içerisinde ki maddeler sayesinde karaciğer kistinin büyümesine ve küçülerek yok olmasını sağlayacak bir bitkidir. Kerevizin içerisinde bol miktarda phonolic bulunmaktadır. Bu da kistin büyümesine neden olacak prostaglandinler hormonunun yok olmasını sağlar. 

Kırmızı Pancar: Hücrelerin korunmasında önemli rol oynamaktadır. Anti inflamatuar özelliğine sahip olması nedeniyle içi sıvı dolu olan kistin küçülmesini sağlamaktadır. Karaciğerin yorulmasını engellemektedir. İçerisinde bol miktarda karaciğer kistlerinin yok olmasını sağlayacak olan betacya maddesi bulunmaktadır. 

Ahmet Maranki Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavisi

 • 500 gram su;
 • 1 tane limon;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 avuç maydanoz.

500 gram suyun içerisine 1 avuç maydanoz atılarak kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. İçerisine 1 adet limon sıkılır. 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Ilık bir şekilde içilmelidir. Karaciğerin temizlenmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da kistin küçülmesini sağlayacaktır. 21 gün boyunca her sabah aç karnına içilmelidir. Ahmet Maranki bu kürü 21 gün sonunda 1 hafta ara verdikten sonra tekrardan küre başlamalısınız. Bol miktarda içerisinde A vitamini bulunmaktadır. Antioksidan oranında zengin bir besin olduğu için kistin kısa bir süre içerisinde bu kürü yaptığınız zaman küçülmeye başlayacaktır. Limon C vitamin deposu olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirecek ve bu sayede kistin büyümesini engelleyecektir. 

Andız Otu Kökü

 • 1 çorba kaşığı elecampa kökü;
 • 1.5 su bardağı su.

Elecampa köklerinin kist iyileştirici özelliğine sahip olan antelmintik ve anti inflamatuar özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda karaciğere fayda sağlamakta olan saponinler de mevcuttur. 1 çorba kaşığı andız otu kökü 1.5 su bardağı suyun içerisine konulur. 1 saat boyunca kısık ateşte kaynatılır. Dört eşit miktara bölünür ve günde 4 defa yemeklerden sonra alınır. 

Şifalı Otlar Çayı

 • 5 yemek kaşığı karahindiba kökü;
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal;
 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu;
 • 1 yemek kaşığı nane;
 • 1 tatlı kaşığı kimyon;
 • 1 litre su.

İyi huylu hidatik karaciğer kistinin tedavisi için yapacak olduğunuz bitki çayı için 1 litre suyun içerisine bütün malzemeleri atın. 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Her öğün arasında 1 su bardağı içmelisiniz. Karahindiba kökü A vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içerisinde hidatik karaciğer kistinin küçülmesine yardımcı olacak kalsiyum ve potasyum açısından da zengin olmaktadır. Zerdeçalın etkin maddesi olan curcumin sayesinde iyi huylu karaciğer kistinin küçülmesi görülmektedir. Isırgan otunun içerisinde bulunan histamin asetilkolin karaciğerin sağlıklı olmasını sağlayacağı gibi C vitamini de bulunduğundan bağışıklık sistemini güçlendirecektir.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...
Yorum ekle