Siroz Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir? İdeal Bitkisel Kür Tarifleri

Karaciğer hastalıklarını bitkisel kür tedavisi ile ortadan kaldırmak mümkündür. Bunlardan en önemlisi olan siroz tedavisi mümkün olan hastalıklar arasındadır.

Siroz Nedir

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sindirim sisteminin en önemli organlarından birisi olan ve birçok görevi bulunan karaciğerin işleyişinde meydana gelebilecek en ufak aksaklık sindirim sisteminde kalıcı hasarlar yaratabilir. Karaciğerin sağlığını korumak için yasak olan alışkanlıklardan kurtulmak gerekir.

Karaciğer hastalıkları arasında bulunan siroz en önemli rahatsızlık türlerinden birisi olduğu gibi sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Özellikle karaciğerin görevini yerine getirememesine vesile olan yoğun alkol tüketimi ve alkol bağımlılığı işleyişte sıkıntılar yaratabilir.

Alkol bağımlılarında görülen siroz hastalığı besinlerin parçalanması görevini yerine getiren karaciğerin bu görevi yapamamasını sağlar. Karaciğerde biriken toksik maddeler yeteri kadar temizlenmediği takdirde siroz hastalığının ilerlediği gözlemlenir. Bu noktada müdahele gerekebilir.

Siroz aynı zamanda kan akışını normal seviyeden uzaklaştırır. Sirozun ilerleyen evrelerinde kanın pıhtılaşmaması, bakteri üretiminin artması, safra üretiminde zorluk yaşanması ve bunun gibi fonksiyonların yerine getirilemediği saptanmıştır. Siroz ile ilgili rahatısızlıklarda erken tanı çok önemlidir. Eğer rahatsızlıkta son aşamaya gelinmiş ve geç kalınmışsa bu durumda karaciğer nakli bile yapılabilir.

Siroz rahatsızlığında yapılabilecek müdahelelerden en önemlisi bitkisel kürlerdir. Doğal yöntemler yardımıyla karaciğeri temizlemek ve karaciğerin eski sağlığına kavuşmasını sağlamak mümkündür. Çeşitli bitkisel kür tarifleri ve faydalı besinler ile karaciğerin temizlenmesini sağlayabiliriz.

Siroz Hastalığının Belirtileri

Hastalığın birçok belirtisi vardır. Özellikle  rahatsızlığının belirlenmesinde önemli derecede fark yaratan belirtilerde bulunmaktadır. Fakat kişinin rahatsızlık hakkında kendi iradesi ile karar vermesi yanlıştır. Uzman doktorlar gözetiminde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra teşhis konulmalıdır. Belirtilerin tamamı görülse bile uzman doktorların net olarak teşhis koyması en uygun seçenektir.

Siroz hastalığının belirtileri şu şekildedir;

  • Yorgunluk: Karaciğer sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürdüğünde besinler parçalanır ve gerekli enerji kaynaklarına dönüştürülür. Fakat karaciğer yaşanan en ufak hasar durumunda besinleri parçalama işlevi tam olarak yerine getirilemez. Haliyle kronik yorgunluk ortaya çıkar ve enerji kaynağı üretilemediğinden durağan halde bile kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.
  • Kanın Pıhtılaşmaması: Karaciğer kanın pıhtılaşması için gerekli olan proteinleri üretir. Fakat hasar aldığı durumda bu işlevi yerine getiremez. Açık yaralarda bile kanın pıhtılaşmadığını görebilirsiniz. Bu durumu hayatı tehlike altına alabilecek sonuçlara doğru gidişat gösterebilir. Dikkatli olunması gerekir.
  • Damar Hassasiyeti: Kanın pıhtılaşması ile ilgili sorunlarda kan çok ince atar, bu durumda damarların kopmasıve bölgede morarma meydana gelebilir. Dayanıklılık zayıflar.
  • Midede Sıvı Birikmesi: Siroza bağlı olarak biriken sıvının, karaciğerin kan damarlarındaki yüksek miktardaki basınca bağlı olduğunu ve çok düşük albümin seviyelerinin eşlik ettiğini belirtmektedir. Midedeki bu sıvı birikimine asit denir.
  • İştah Kaybı: Siroza ilişkin görülen en yaygın belirti iştah kaybıdır. Kişi aç olsa dahi iştahsızlık yaşar ve yiyeceklerden uzak durmak ister.

Yukarıdaki belirtiler siroza ilişkin en net belirtilerdir. Sirozun ilk evrelerinde görülen bu belirtiler ilerleyen aşamalarda daha büyük sorunlar çıkartabilecek hasarlara neden olabilir. Bu nedenle en ufak belirtide uzman doktor yardımı almak gereklidir.

Siroz Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Siroz hastalığının tedavisinde bitkisel kürler veya yararlı besinler kullanılabilir. Bu besinler hem karaciğerin işleyişini sağlıklı olarak yerine getirebilmesini hem de karaciğerin temizlenmesini sağlayacaktır.

Siroza iyi gelen bitkisel tarifler şunlardır;

  • Yoğurt ve Kimyon Kürü: Bir bardak suyun içerisinde 2 tatlı kaşığı yoğurt ve göz kararı kimyon ekleyin, karışım hazır olana dek karıştırın. Damak zevkinize göre tuz ekleyebilirsiniz. Karaciğeri temizleyen ilk formüllerden birisidir.
  • Papaya Tohumları: Papaya tohumlarını suyun içerisine atın. Papaya tohumu suyuna iki kaşık limon suyu ilave edin ve karıştırın. Siroz tedavisinde en etkili çözümdür.
  • Katuki: Himalayalar’da bulunan bitki türüdür ve en etkili sonucu katuki verir. Ayrıca hazımsızlığa iyi gelir ve karaciğeri temizler.
  • Deve Dikeni: Birçok bitkisel tedavi yönteminde kullanılan deve dikeni aynı zamanda bitkisel ilaç formüllerinde de yer almaktadır. 2-3 adet deve dikeni tohumunu ezerek suyun içerisine atın ve karıştırın. Dinlenmesini beklemeniz önerilir.
  • Elma Sirkesi: Salatalarla birlikte tüketilebilir. Karaciğerde bulunan yağ oranını en aza indirir ve siroza karşı en etkili bitkisel silahtır.

Yukarıdaki besin gruplarının yanı sıra; bektaşi üzümü, ıspanak, havuç ve limon kullanılabilir. Bu bitkilerde süreci hızlandıracaktır. Bitkisel tedavi yöntemini uygulamadan önce uzman doktordan tavsiye almanız daha önemlidir. Belirli bir şablona göre tedavi uygulamak en uygun seçenek olacaktır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle