Karaciğer Ameliyatının Aşamaları ve İçerdiği Riskler Nelerdir?

Karaciğer nakli ameliyatı yaparken belirli risk faktörleri vardır. Ancak günümüzde bu oran her ameliyat için sabittir. Başarı oranının %90’ın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Karaciğer nakli ameliyatı risklerine rağmen avantajı yüksek bir operasyondur. Karaciğer fonksiyonları durmuş ve tükenmiş olan hastaları hayata döndürebilir.

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karaciğer rahatsızlıkları arasında siroz ve karaciğer yetmezliği başı çekmektedir. Bu bağlamda da nakil yapılarak hastanın daha sağlıklı bir hayata kavuşması sağlanır. Günümüzde hastaların organ nakli aşamasında iki farklı seçeneği vardır. Canlıdan alınan ve kadavradan alınan organlar ile bu operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Organ nakli beklemek ise aylarca hatta yıllarca sürebilir. Bekleyen çok fazla hasta olduğundan sırada binlerce kişi olduğunu söyleyebiliriz.

Burada ilk etap olarak uygun karaciğer nasıl bulunur sorusuna yanıt bulmak gerekir. Operasyonu gerçekleştirebilmek için ilk adım bu aşamadır. Karaciğer nakli ameliyatı nasıl yapılır diyenlere ise özetle tüm hayati fonksiyonlarının değişeceğinden bahsedebiliriz.

Hayati önem taşıyan en önemli kan damarları kesilerek karaciğerden ayrılır. Bir süre boyunca karaciğer ile kısmi olarak bağlantısı kesilir. Tamamıyla genel anestezi altında uygulanır. Eğer kadavradan alınan karaciğerin nakli ise burada ortalama 12-18 saat arası değişken bir operasyon süresinden bahsedilebilir.

Canlıdan alınacak karaciğer parçasının nakli ise verici için 4-6 saat, alıcı içinse yine 12-18 saatlik bir operasyon yapılır. Her türlü komplikasyonun olabilme ihtimali vardır. Doğal olarak hem buna müdahale edebilecek hekim kadrosuna hem de teknik donanıma sahip bir tıp merkezini tercih etmelisiniz.

Karaciğer Nakli Ameliyatının Aşamaları

Karaciğer nakil ameliyatı yapılmadan önce doktor tarafından belirli tetkikler izlenir. Bu testlerin yapılması zorunludur. Alıcının ve vericinin neredeyse tüm vücut normları gözden geçirilir ve laboratuvar ortamından gelen sonuçlarla birlikte değerlendirilir. Uyumlu doku olduğuna kanaat getirilirse ameliyat başlar.

Karaciğer nakli kaç saat sürer diyenler için sürecin 12 saatten başlayacağını söyleyebiliriz. Önemli damarların büyük çoğunluğunun operasyon dahilinde olacağını düşündüğümüzde ciddi bir kan kaybı söz konusu olacaktır. Haliyle doktorunuzun ameliyat öncesinde hazırda kan bulundurmanızı istemesi normaldir. Birçok hasta yakının operasyon öncesinde belirli bir kotaya kadar kan bağışı yaptığı bilinir.

18 saate kadar uzayabilen operasyon süresince risk faktörü her zaman vardır. Ancak bunun düşük bir seviyede olduğunu unutmamak lazım. Mevcut teknoloji ve uzman hekimlerin çoğalmasıyla birlikte dünyanın en tehlikeli ameliyatları arasında olan karaciğer nakli için başarı oranı %90’ları aşmıştır.

Ameliyat  
Ameliyatın Risk Faktörü %10
Ameliyattan Sonra Karaciğer Rahatsızlıklarının Tekrarlama Oranı %30
Ameliyatın Başarı Oranı %90

Ameliyat olan alıcı ve verici arasında kan ve idrar testleri, radyolojik ve görüntüleme tetkikleri, diğer branşlardan uzman hekimlerin incelemeleri önemlidir. Tam doku uyumu saptanmadığı sürece operasyon gerçekleşmez.

Karaciğer Nakli Ameliyatının Riski Var Mı?

Karaciğer nakli ameliyatı yapılırken herkesin aklında riskleri belirir. Her ameliyat risklidir ve bu operasyon dünyanın en tehlikeli ameliyatları arasında sayılmaktadır. Ciddi damarlar üzerinde birçok farklı kesi oluşturulur. Dikişler olsa dahi ameliyat sonrası iyileşme süresi oldukça zordur.

Karaciğer naklinde risk oranı %10’un üzerine çıkmamaktadır. Son yıllarda yapılan başarılı operasyonlar ile birlikte tercih edilebilirliği daha da artmıştır. Tabi ki hastanın ve vericinin karaciğer yani doku uyumunun burada etkisi büyüktür. Çünkü risk faktörünün doğduğu nokta birazda doku uyumsuzluğu ile ortaya çıkmaktadır.

Eğer doku uyumsuzluğu olursa ameliyat sonrasında vücudun bağışıklık sistemi yeni parçayı risk faktörü olarak algılar. Savaş haline geçen koruyucu sistemimiz sayesinde organ nakledildiği halde ölüm evresine geçer. Hücrelerin ölmesiyle birlikte çok ciddi bir yoksunluk gözlemlenir. Haliyle zamanla karaciğerin ölümü gerçekleşir ve hayati risk faktörü doğar.

Birçok kişinin merak ettiği diğer bir detay ise karaciğer nakli ameliyatı yapıldığında ameliyat izi kalır mı şeklindedir. Aslında estetik dikişler oldukça arttığı için izi kalmayan operasyonlar mümkündür. Yinede ciddi bir kesi olduğu için minimum bir yıl boyunca ameliyat bölgesinde iz kalması mümkündür. İçeriye atılan dikişler ise sağlığa zararsız ve kendiliğinden enzimlerle birlikte yok olan dikişlerdir.

Tercihen operasyonun gerçekleşeceği klinikte dikiş seçimi yapabilmektesiniz. Dış dikişler için estetik dikiş veya normal dikiş uygulandığında tabi ki maddi anlamda bir farklılık doğacaktır. Ancak sağlığınız için maddiyat ikinci planda olmalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle