Karaciğer Bağışlayan Kişiler Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmelidir?

Karaciğer vericisi olarak nakil ameliyatına giren kişilerin iyileşme süreleri yenilenme hızıyla ilgilidir. Bazı kişilerde uzun süreçlerden söz etmek mümkündür.

Karaciğer ameliyatı için canlıdan nakil yapılacağı zaman donör bazı noktalarda endişe duyabilir. Verici için ameliyat çok daha kısa ve risksizdir. Ancak insanları ameliyat sonrası süreç düşündürebilir.

Karaciğer Naklinde Verici Nelere Dikkat Etmelidir?

Karaciğer veren kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar elbette ki var. Dünyanın en ciddi operasyonlarından birisinden çıktığında vücudunun yıllardır alışık olduğu dinginliğine kısa süreli olarak elveda diyecektir. Sentezleme ve enzimlerin dağılımı için hayati önem taşıyan karaciğerinizin ortalama olarak %40’ı ile %70’i arasında bir miktar alınmış olacaktır. Bu duruma adapte olmanız ise 2-3 gün sürebilir.

Anestezi altındayken herhangi bir sorun hissetmezsiniz. Ancak uyandığınız an itibariyle bazı değişiklikleri hayatınıza stabil bir biçimde sokmanız gerekecektir.

 • Ameliyat sonrası ilk adım egzersizler olacaktır. Tabi ki ilk 48 saat boyunca fiziksel egzersizlerden kaçınılır.
 • Nefes egzersizleri ile başlayan bu süreç 48 saatin ardından bacak kaslarınızı gevşeterek kasmanız üzerine geliştirilmiş bir programla devam eder.
 • İlk hafta içerisinde bol bol yürüyüş yapmanız gerekir. Ancak bu süreci hastanede geçireceğinizden yanınızda kalan refakatçi ile belirli bölgelerde bunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir haftalık sürecin sonunda taburcu olabilirsiniz.
 • Yine egzersizlere adım adım artan fiziksel aktivitelerle devam etmelisiniz.
 • 2-3 hafta geçtikten sonra yenilenme süreci tüm hızıyla devam ediyor olacak. Bunu hissetseniz dahi vücudunuzda tarifi zor bir yorgunluk olabilir.
 • Geçen 1,5 aylık sürecin ardından 6 haftadır sağlıklı besleniyor ve egzersiz yapıyorsunuz. Haliyle hayatınızın bundan sonrasında dikkat edebileceğiniz bir yaşam formuna kavuştunuz diyebiliriz.
 • 6 haftayı doldurduktan sonra işinize geri dönebilirsiniz. Aynı zamanda reflekslerinizde bir anormallik hissetmiyorsanız araba kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Tamamıyla nakledilen karaciğer parçasının kendisini tamamlaması ve verdiğiniz kısmın yinelenme süreci 3 ayı kaplar.
 • 3 ayın sonunda ise %100 seviyesine yakın bir karaciğer ile yaşamınıza kaldığınız yerden devam edersiniz.
 • Genellikle tam anlamıyla iyileşme süresi ise 6 ay sürmektedir.

Karaciğerini Veren Kişi Ne Zaman İyileşir?

Bu kişiden kişiye değişebilecek bir orandır. Karaciğer nakli ameliyatından sonra verici nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını yukarıda verdik. Ancak bunların tamamının yerine getirilmesine rağmen süreçler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda ameliyat sonrası riskleri kişinin diğer hastalıklarına ve sağlık durumuna göre ayırt edebiliriz. Verici olmak için birçok farklı testten geçilir ve bu testlerin sonuçlarına göre donör olmak için uygun olup olmadığına karar verilir.

Ameliyat için uygun olan verici için dikkat edeceği hususlar ve ameliyat riskleri net bir biçimde paylaşılır. İyileşme sürecinin minimum 3 ay ile başlayıp 6 aya kadar çıkabildiği bilgisi ise burada paylaşılır. Doktor tarafından ameliyat sürelerinden ameliyat sonrası iyileşme dönemine kadar tüm detaylar ivedilikle açıklanır.

Karaciğer naklinden sonra vericinin iyileşme süreci  
Verici Ameliyatının Süresi 2-6 Saat
Müşahede Altında Tutulma Süresi 3-7 Gün
Ameliyat Sonrası İşe Başlama Süresi 6-8 Hafta
Karaciğerinin Yenilenme Süresi 3-4 Ay
Tamamıyla İyileşme Süresi 4-6 Ay

Bu noktada en çok merak edilen diğer unsur ise kimler karaciğer nakli için donör olamaz şeklindedir. Bu aşamada birçok farklı parametrenin devreye girdiğini söyleyebiliriz.

 • 18-60 Yaş Arası Olmak
 • Hamile Olmamak
 • Dereceye Kadar Yakınlık Olması
 • Kan Grubu Eşleşmesi
 • Karaciğer Rahatsızlığı Olmaması
 • Sistemik Rahatsızlığı Olmaması
 • Özgür İradeyle Organ Başığında Bulunması

Yukarıda yer alan faktörlerin tamamını karşılayan kişiler karaciğer nakli için verici olabilir. Ancak birinin bile negatif olması nakil işleminin yapılamamasına sebep olabilir. Aynı zamanda birçok farklı test yapıldığını söylemeliyiz.

 1. Kan ve İdrar Testi
 2. Viral Hepatit Testi
 3. Kalp Grafisi ve Ekokardiografi
 4. Magnetik Rezonans Kolanjiografi
 5. Ultrasonografi
 6. Bilgisayarlı Tomografi
 7. Akciğer Grafisi
 8. Tümör Araştırması
 9. Karaciğer Testleri
 10. AİDS vb Bulaşıcı Hastalık Testleri

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle