Karaciğerde Kitle Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer üzerinde bulunan iyi huylu kitleler herhangi bir belirtiye neden olmazlar. Kitlenin hızla büyümesi sonucunda 10 santime ulaşırsa kitlenin alınması gerekmektedir.

Karaciğerde Kitle 

Karaciğer kitleleri asempotik olması nedeniyle herhangi bir belirti vermeden iyi huylu olması durumunda tedavi yapılmadan yıllarca kalabilirler. Hemonjiyom kisti boyutunda 1-6 yıl arasında bir artış bulunma riski bulunmaktadır. Eğer ki kişilerde rezeksiyon olması durumunda kişilerde cerrahi tedavi yöntemi ile alınması gerekmektedir. Karaciğer hemanjiyomu tanısı konulduktan sonra 6 ay ile 12 ay arasında ultrasonografiye tabi tutulması gerekmektedir. Boyutları 10 ile 20 santime kadar ulaşabilir

Karaciğerde görülen ikinci kitle Fokal nodüler hiperplazi olmaktadır. Kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Belirti vermeyeceği gibi karaciğer kanserine de dönüşmezler. Karaciğer hücrelerinin, küçük safra yollarının ve şekillendirilmiş kan damarlarının olması görülecektir. Birden fazla olarak görülmesi mümkün olacaktır. Karaciğerde iltihaplanma meydana geleceği için kişiler tarafından diyet uygulaması ve yaşam tarzında değişiklik olması sonucunda kendiliğinden tümörler kaybolabilir. .

Hepatosellüler adenomlar epitel kökenli nadir görülen iyi huylu tümörler olmaktadır. Doğurganlık çağında olan kadınlarda nadir görülmektedir. Bir ya da birden fazla olabilirler. 10 santim ile 20 santim büyüklüğüne ulaşabilirler.

Anjiomyolipoma içerisinde kan damarları, düz kaslar ve yağ karışımından oluşan iyi huylu tümörler olmaktadır. Büyümesi durumunda karın ağrısı, hassasiyet, kilo kaybı görülmektedir. Cerrahi yöntemle çıkartılmaktadır.

Tedavi

Diyet: Karaciğer kitleleri olan kişilerin uyması gereken diyet içerisinde her zaman az yağlı, konserve tarzı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Gazlı içecekler sakıncalı olduğu kadar kafein tüketiminden de kişiler uzak durmalıdır. Balık B12 vitaminden zengin olduğu kadar sığır karaciğeri de tüketilmelidir. Enginar, pancar, havuç, çilek ve narenciye karaciğer sağlığı için çok önemli olmaktadır. 

Embolizasyon: Tümörler kan damarlarıyla beslenmektedir. Bu nedenle de tümörün kan erişimi durursa küçülmesi söz konusu olacaktır. Tümörü beslemekte olan arteriyel damarlarını izole edilmesi için tıbbi ve mekanik bir yöntem ile uygulanacaktır. Bazı insanlar da olan hücreleri yok edebilmek için spesifik ilaçlar verilerek karaciğerin üzerinde bulunan tümörün küçülmesi hedeflenmektedir.

Cerrahi yöntem: Karaciğer kitle lezyonu büyümesi sonucunda ciddi boyutlara ulaşabilmesi söz konusu olacaktır. Bu durumda kişilerin karnına herhangi bir büyük kesi yapılmadan günümüzde 3 tane küçük kesi yapılarak laparoskopik yöntem sayesinde kişiler ameliyat edilmektedir. Kitle bulunduğu yerden genel cerrah uzmanı tarafından çıkartılmaktadır. Ameliyat süresi kitlenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu yöntemle hastanın iyileşmesi ve hastanede kalış süresi daha da azalmaktadır. Ayrıca laparoskopik yöntem uygulanması durumunda kişilerde oluşabilecek fıtık riskinin de oluşma ihtimali ortadan kalkacaktır.Genel anestezi altında yapılmaktadır.

Bitkisel Tedavi

Ginseng Çayı

  • 1 yemek kaşığı ginseng;
  • 1 su bardağı su.

Ginseng içerisinde bulunan triterpenit, saponsitler sayesinde karaciğer tümörleri üzerinde çok etkili olan bitki olmaktadır. Antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Karaciğer kitleleri tedavisinde uzunca yıllardır ginsengin kökleri kullanılmaktadır. Her zaman için bitkinin kurutulmuş köklerini kullanmak gerekmektedir. Kökler ezilerek toz haline getirilir. 1 su bardağı suyun içerisine konularak kaynatılır. Soğuduktan sonra sabah, öğle ve akşam yemeklerden önce aç karnına en az 2 hafta boyunca 1 yemek kaşığı alınması gerekmektedir.

Meşe Kabuğu Çayı

  • 1 yemek kaşığı meşe ağacı kabuğu;
  • 100 gram su.

Meşe kabuğunun içerisinde bol miktarda pentozani ve elagic acids bulunmaktadır. Ayrıca B6 vitamin açısından da çok zengin olmaktadır. İçerdiği bu maddeler ile vücut içerisinde bulunan iyi huylu tümörlerin küçülmesinde yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı ezilmiş meşe ağacının kökleri 100 gram suyun içerisine konularak kaynatılmalıdır. 10 dakika demlenmesi için bekletilir ve yemeklerden 3 saat sonra içilmesi uygundur. Tedavi 2 hafta boyunca devam edecek daha sonradan 3 gün ara vermeniz gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle